Informacje
 • Zmienią Księżyc w gigantyczne lustro do obserwacji Wenus

  30-05-2012 17:45 Naukowcy z NASA nietypowo wykorzystają teleskop Hubble'a
  Zmienią Księżyc w gigantyczne lustro do obserwacji Wenus

  Krateru Tycho na Księżycu zamieni się 170-metrowe lustro

  NASA

  Za niespełna tydzień Księżyc zmieni się w ogromne lustro. Naukowcy z NASA chcą go wykorzystać, by przy pomocy teleskopu Hubble'a obserwować przejście Wenus na tle Słońca, nie narażając jednocześnie delikatnych urządzeń teleskopu kosmicznego na zniszczenie.

  Teleskop Hubble'a jest uznawany obecnie za jedno z najważniejszych urządzeń w historii astronomii. Dzięki niemu wypatrzyliśmy nowe planety w kosmosie, a ilość odkryć dokonanych przy pomocy tego teleskopu liczona jest w tysiącach.

  Jednak urządzenie ma jedną wadę - ze względu na swoją delikatność nie można skierować go bezpośrednio w kierunku Słońca. A szkoda, bo Wenus będzie w tranzycie z naszą gwiazdą - ostatni raz na najbliższe sto lat.

  Nie tak, to inaczej

  Badacze z NASA wpadli jednak na pomysł, który pozwoli im skorzystać z okazji, by zbadać drugą planetę od Słońca. Naukowcy skierują obiektywy Hublle'a w kierunku Księżyca - w miejsce, gdzie znajduje się krater Tycho.

  W nim, jak w lustrze, będą obserwować refleksy świetlne rzucane przez atmosferę Wenus w trakcie tranzytu planety przed Słońcem. Razem daje to ponad siedem godzin zbierania danych. Dzięki nim astronomowie mają nadzieję zbadać właściwości atmosfery Wenus.

  Podobna technika jest wykorzystywana do badania składu chemicznego odległych planet spoza Układu Słonecznego, gdy przesuwają się one przed ich gwiazdami.

  Badanie w ten sposób atmosfery Wenus ma być swoistym testem. Astronomowie znają już dość dobrze jej skład chemiczny. Natomiast tranzyt Wenus zostanie wykorzystany do sprawdzenia tej metody do badania odległych planet podobnych jak Wenus do Ziemi - i być może zdatnych w przyszłości do zamieszkania.

  Raz na sto lat

  Wenus przejdzie na tle tarczy słonecznej już za tydzień, 5-6 czerwca. Obserwacja pełnego tranzytu planety jest możliwa w tych częściach Ziemi, w których wschodzi ono najwcześniej, np. w Japonii i Australii. Tam zjawisko potrwa ok. siedem godzin. W Polsce tranzyt widoczny będzie przez trzy godziny 6 czerwca po wschodzie Słońca. Amerykanie nie zdążą go już zobaczyć.

  Do tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca dochodzi raz na około sto lat. Zazwyczaj zjawisko ma miejsce dwa razy z rzędu w odstępie średnio 10 lat. Pierwszy raz opisano zdarzenie w XVIII wieku i ponoć widział je sam słynny podróżnik James Cook.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Sprostowanie
  1. Amerykanie zobaczą tranzyt o zachodzie Słońca, my o wschodzie.
  2. Do tranzytu dochodzi średnio dwa razy na 100 lat, np. 1631-1639, 1761-1769, 1874-1882, 2004-2012, 2117-2125.
  3. Odstęp pomiędzy każdym zjawiskiem z pary tranzytów to 8 lat, a nie średnio 10.
  4. Zjawisko pierwszy raz obserwowano w 1639 r., czyli w XVII w.
  5. James Cook nie widział "ponoć", tylko na pewno - sam dowodził wyprawą wysłaną na Tahiti właśnie w celu obserwacji tranzytu i był jednym z obserwatorów. Po powrocie napisał raport z obserwacji.
  ~Stalker /2012-06-02 22:05
 • Kupię działkę z zabudową
  na ...Saturnie.
  ~Saturnauta /2012-06-01 11:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...