Informacje
 • NASA doceniła ich Biceps. Teraz pokażą Triceps

  04-04-2013 16:05 Polskie modele samolotów wystąpią w międzynarodowym konkursie
  NASA doceniła ich Biceps. Teraz pokażą Triceps

  Zeszłoroczni uczestnicy wrócili do Polski z wielkimi sukcesami

  Fot. SAE Areodesign/Poznań

  Dwa modele samolotów z Polski wystartują w zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West w USA. Reprezentacja poznańskiej uczelni uczestniczy w tej imprezie po raz szósty. W zeszłym roku zwyciężyli w klasyfikacji podniesionego ciężaru i zajęli drugie miejsce w klasie Regular.

  Rozpoczynające się 12 kwietnia zawody organizowane są przez Society of Automotive Engineers (SAE). Są skierowane do studentów uczelni technicznych z całego świata. Zespoły konstruują zdalnie sterowane bezzałogowe samoloty, które mają za zadanie udźwignięcie jak największej masy.

  Jaka klasa taka masa

  Poznańscy studenci wystartują w dwóch klasach: Regular (gdzie oceniany jest ciężar podniesiony przez model o określonych regulaminem parametrach) i Micro (w którym liczy się stosunek uniesionego ciężaru do masy własnej modelu).

  - W klasie Regular zaprezentujemy w zawodach szóstą wersję modelu Triceps. Ten model jest dość podobny do ubiegłorocznego, ma jednak nieco inną konstrukcję ogona. Udźwig maszyny o masie własnej 4 kg to 16 kg. W przypadku klasy Mikro udało się znacznie zmniejszyć masę dzięki zmodyfikowanej konstrukcji w stosunku do tej ubiegłorocznej. Masa własna modelu to 150 gram, udźwig 1,1 kg – powiedział Radosław Górzeński z Politechniki Poznańskiej.

  W zawodach jurorzy przyznają punkty m.in. za koncepcję aerodynamiczną maszyny, zastosowanie unikalnych rozwiązań, prezentację modelu, bezawaryjność oraz podniesiony przez samolot ciężar.

  Obrońcy tytułu

  W trakcie ubiegłorocznej edycji konkursu, poznańska reprezentacja osiągnęła największy sukces w historii dotychczasowych startów, zwyciężając w klasyfikacji podniesionego ciężaru i zajmując drugie miejsce w gronie 35 zespołów w klasie Regular.

  - Model Biceps, ważący ok. 4,5 kg podniósł ładunek ważący 13,5 kg. Dodatkowo reprezentacja wywalczyła 3. miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych w klasie Regular oraz 3. miejsce w klasyfikacji podniesionego ciężaru (lotów) w klasie Micro” - poinformował Górzeński.

  NASA ocenia

  Start studentów w zawodach sfinansowała Politechnika Poznańska i Miasto Poznań, możliwy jest m.in. dzięki wsparciu Aeroklubu Poznańskiego.

  W zawodach Aero Design co roku bierze udział kilkadziesiąt drużyn akademickich z całego świata. Przedsięwzięcie współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Zawody organizowane są od 1986 r.

  SAE (Society of Automotive Engineers) International jest organizacją zrzeszającą ponad 90 tys. członków studentów, wykładowców, inżynierów i producentów z blisko 100 krajów, którzy dzielą się informacjami i wiedzą z zakresu inżynierii systemów mobilnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...