Informacje
 • Niezdrowa dieta w czasie ciąży może przyczynić się do ADHD u twojego dziecka

  13-09-2016 17:55 Czego powinny unikać przyszłe matki?
  Niezdrowa dieta w czasie ciąży może przyczynić się do ADHD u twojego dziecka

  Dieta w ciąży, a ADHD u dziecka

  Schutterstock

  Problemy we wczesnym okresie życia dziecka mogą być spowodowane złym sposobem odżywiania się matki podczas ciąży. Najnowsze badania wykazały, że dieta o dużej zawartości tłuszczy i cukrów może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania objawów ADHD.

  Zdrowy tryb życia i dopasowana dieta powinny być dla kobiet ciężarnych priorytetem. Nie tylko zapewni dobre samopoczucie matki, ale także przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Eliminując z naszej diety nadmiar tłuszczy i cukrów, możemy je nawet uchronić od nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

  Za dużo tłuszczy i cukrów

  Badania przeprowadzone przez naukowców z Kings College w Londynie i Uniwersystetu w Bristolu dowiodły, że stosowanie przez ciężarną diety o wysokiej zawartości tłuszczy i cukrów, może być powiązana z objawami ADHD u dzieci we wczesnym okresie życia. Mają one problemy ze skupieniem i cierpią na nadpobudliwość psychoruchową.

  Jest to pierwsze badanie, które wykazuje, że zmiany epigenetyczne (pozagenetyczne) mogą być przyczyną zależności pomiędzy niezdrową dietą, a występowaniem ADHD u potomstwa.

  W badaniach wzięły udział dzieci urodzone w latach 90. U 83 z nich występowały problemy we wczesnym dzieciństwie. Porównano je do grupy 81 dzieci, które takich problemów nie miały. Dodatkowo naukowcy zbadali metylację genu kodującego insulinopodobny czynnik wzrostu 2 (IGF2), który bierze udział w rozwoju płodu, w tym rozwoju mózgu, a zwłaszcza struktur zmienionych u dzieci z ADHD, czyli móżdżku i hipokampa.

  Wyniki badań

  U dzieci, których matki źle odżywiały się w okresie ciąży, zauważono problemy ze skupieniem i skłonność do kłamania, bójek i kłótni. Gen IGF2 był zmetylowany u nich już po przyjściu na świat. U dzieci, u których wcześnie wystąpiły zaburzenia zachowania, większa metylacja genu IGF2 wiązała się z wystąpieniem objawów ADHD w wieku 7-13 lat.

  - Wyniki sugerują, że promowanie zdrowej diety może zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania ADHD lub zmniejszyć objawy - powiedział dr Edward Barker z King College w Londynie. - Musimy zbadać bardziej konkretne rodzaje żywności. Na przykład rodzaje tłuszczy, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 z ryb, orzechów włoskich i kurczaka, i czy są one ważne dla rozwoju układu nerwowego - dodaje.

  Aktywność w czasie ciąży? Tak czy nie? Zobacz, co mówią eksperci.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • heh
  Przecież nie ma takiej choroby jak ADHD
  ~Maga /2016-09-14 01:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...