Gałka muszkatołowa to przyprawa występująca w wielu potrawach kuchni całego świata. Ma również szereg właściwości prozdrowotnych, pod warunkiem, że jest spożywana z umiarem. Duże ilości gałki muszkatołowej są toksyczne i wykazują działanie m.in. halucynogenne. Podpowiadamy, do czego używać gałki muszkatołowej, by cieszyć się jej smakiem bez skutków ubocznych oraz co stosować jako jej zamiennika.
● Gałka muszkatołowa to przyprawa uzyskiwana z nasion muszkatołowca kauczukowego. ● Gałka muszkatołowa ma ostry zapach i słodki smak, który dobrze komponuje się ze słodkimi i pikantnymi potrawami, w tym z sosem beszamel oraz korzennymi wypiekami. ● Gałka muszkatołowa jest bogata w przeciwutleniacze, w tym związki fenolowe, olejki eteryczne i barwniki roślinne, które wykazują m.in. działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. ● Gałka muszkatołowa może być spożywana jedynie w małych ilościach. Przedawkowanie gałki muszkatołowej może powodować poważne skutki uboczne, takie jak halucynacje, przyspieszone bicie serca, wymioty. ● Zamiennikami gałki muszkatołowej w przypadku dań wymagających przypraw korzennych są m.in. cynamon, imbir. W beszamelu można ją zastąpić zmielonym zielem angielskim.
Gałka muszkatołowa (Myristica fragrans) to przyprawa pozyskiwana z pochodzącego z Indonezji wiecznie zielonego drzewa - muszkatołowca korzennego z rodziny Myristicaceae. W starożytnym Rzymie używano jej jako kadzidła. Gałka muszkatołowa ma ostry zapach i lekko słodki smak, który dobrze komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i pikantnymi potrawami. Używa się jej w bardzo niewielkich ilościach, m.in. do doprawiania beszamelu i innych sosów oraz dań ze szpinaku. Oprócz wartości kulinarnych gałka muszkatołowa wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, jednak spożywana w dużych dawkach może powodować poważne skutki uboczne.
Gałka muszkatołowa: właściwości
Spożywana w odpowiedniej formie i ilości gałka muszkatołowa może mieć korzystne działanie na zdrowie. Do prozdrowotnych właściwości gałki muszkatołowej zaliczamy działanie:
antyoksydacyjne - jest bogata w przeciwutleniacze, m.in. związki fenolowe (kwasy protokatechowy, ferulowy i kawowy), olejki eteryczne (fenylopropanoidy i terpeny) i barwniki roślinne (cyjanidyny). Zapobiegają uszkodzeniom komórek i mogą chronić przed chorobami przewlekłymi, takimi jak niektóre nowotwory, choroby serca i neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera).
przeciwzapalne - zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i zapalenia stawów poprzez swoje przeciwzapalne właściwości, pomaga na obrzęki stawów i ma działanie przeciwbólowe.
przeciwbakteryjne - gałka muszkatołowa może hamować m.in. rozwój bakterii powodujących zapalenie dziąseł i próchnicę (Streptococcus mutans, Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis). Uważa się również, że gałka muszkatołowa hamuje wzrost szkodliwych szczepów bakterii E. coli.
Badania na gryzoniach pozwalają przypuszczać, że gałka muszkatołowa może również korzystnie wpływać na: - zdrowie serca, obniżając wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów; - poprawę nastroju; - poziom cukru we krwi i czynność trzustki; - libido.
Potrzebne są jednak dalsze badania, by potwierdzić te prozdrowotne właściwości gałki muszkatołowej u ludzi.
Gałka muszkatołowa: do czego dodawać
Gałki muszkatołowej używa się do przyprawiania wielu potraw. Wystarczy naprawdę jej niewielka ilość. Dodaje się ją m.in. do pieczywa, warzyw (szpinak, dynia, bataty), mięs (jagnięcina, wieprzowina), deserów, sosów, napojów (gorąca czekolada, cydr, grzane wino, herbata). Jest obowiązkowym składnikiem dobrego beszamelu. Często jest składnikiem gotowych mieszanek przypraw z kardamonem, goździkami, cynamonem, chili, zielem angielskim imbirem itp.
Gałkę muszkatołową można kupić w już sproszkowanej formie lub w całości. W tym przypadku gałkę muszkatołową można zetrzeć na tarce z najdrobniejszymi oczkami.
Czym zastąpić gałkę muszkatołową?
Gałka muszkatołowa wchodzi w skład różnych mieszanek przypraw, przede wszystkim korzennych, stosowanych do pieczenia ciast oraz doprawiania dań pikantnych. Zamiast gałki muszkatołowej można używać więc innych przypraw korzennych, m.in. anyżu, kardamonu, imbiru, goździków czy cynamonu, a w daniach wytrawnych sprawdzą się np. chili, kurkuma i garam masala, imbir, goździki, liście laurowe, ziele angielskie.
Gałka muszkatołowa: przeciwwskazania i toksyczność
Gałka muszkatołowa, ze względu na zawartość związków mirystycyny i safrolu, wykazuje działanie narkotyczne i halucynogenne, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Jedna łyżka gałki muszkatołowej to ok. 7 g, a działanie psychoaktywne można zaobserwować już po spożyciu 5 g.
Zatrucie gałką muszkatołową może powodować: - ból brzucha, - ból głowy, - ból w klatce piersiowej, - nudności, - uderzenia gorąca, - drgawki, - kołatanie serca, - zawroty głowy, - mrowienie, - euforię, - skrajną senność.
Jak rośnie gałka muszkatołowa?
Drzewo muszkatołowca korzennego może osiągnąć ok. 20 metrów wysokości. Owoce przypominają morelę. W środku znajduje się brązowe nasiono, które suszy się na słońcu przez sześć do ośmiu tygodni. Po tym czasie rozbija się łupinę i uzyskuje gałkę muszkatołową.
ZOBACZ TEŻ>> Kurkuma - właściwości, działanie, zastosowanie i picie kurkumy Goździki - pachnący, naturalny lek przeciwzapalny Imbir - właściwości, zastosowanie, przepisy na herbatę, napar i syrop z imbiru
Źródło: TVNmeteo