Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Tak wyraźnie Jowisza jeszcze nie widzieliśmy

  12-05-2020 13:45 Dzięki specjalnej technice
  Zdjęcia Jowisza (NASA) NASA

  Naukowcy z Obserwatorium Gemini na Hawajach pokazali niezwykłe zdjęcie Jowisza. Powstało z wielu ujęć i przedstawia piątą planetę od Słońca w zupełnie innym wydaniu.

  Astronomowie za pomocą teleskopu Gemini's North na Hawajach uzyskali bardzo wyraźne zdjęcia Jowisza w podczerwieni.

  Widać na nich żarzące się obszary ciepła ukryte pod chmurami gazowego olbrzyma. To jedna z najostrzejszych obserwacji tej planety dokonana z Ziemi, jaką kiedykolwiek zrobiono.

  Zdjęcie złożone z wielu zdjęć

  Naukowcy podzielili tarczę Jowisza na dziewięć obszarów. W każdym z nich zrobili 38 zdjęć, z których wybrali po około 10 procent tych najlepszych, najostrzejszych. W ramach każdej partii wybrane obrazy połączyli w jeden, a w końcowej fazie powstałe dziewięć ujęć zestawili w całość.

  W ten sposób powstał jeden wyraźny obraz planety, który możecie zobaczyć poniżej.

  Jak lampa na Halloween

  Jeden z dwóch teleskopów Obserwatorium Gemini - Gemini's North, nazywany również Bliźniakiem Północnym - znajduje się na hawajskiej górze Mauna Kea. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych teleskopów, który daje możliwość wysokiej jakości obserwacji w podczerwieni.

  Gemini's North pozwala astronomom wniknąć głębiej w potężne burze na Jowiszu. Wykorzystywane przez teleskop światło podczerwone może przeniknąć przez cienką mgłę, ale już nie przez grubsze chmury znajdujące się wysoko w atmosferze planety. Tworzy to tzw. efekt "jack-o-lantern", jak w przypadku halloweenowej lampy wydrążonej z dyni. Ciepłe, głębokie warstwy atmosfery gazowego olbrzyma świecą się przez szczeliny w grubej pokrywie chmur.

  Na poniższym filmie widać proces wykonywania zdjęć pojedynczych fragmentów planety opisaną wyżej techniką. Po lewej stronie widać pojedyncze zdjęcia, a po prawej ich umiejscowienie w całej wizualizacji. Te akurat wykonano 8 kwietnia 2019 roku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....