Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 18°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Zacięta walka w wodzie. Bielik amerykański w mackach ośmiornicy

  13-12-2019 12:30 "Niesamowite wydarzenie"
  Bielik w bardzo złym stanie znaleziony na Polesiu Fundacja Epicrates

  Grupa hodowców łososi z północno-zachodnich krańców kanadyjskiego Vancouver może być z siebie bardzo dumna. Mężczyźni ocalili bielika amerykańskiego z macek ośmiornicy. Jak przyznał jeden z hodowców, długo wahali się czy zareagować.

  Według relacji Johna Iletta, jednego z hodowców, mężczyźni kończyli już pracę, gdy usłyszeli piski i pluskanie. Po krótkim rozeznaniu ich oczom ukazał się dorosły bielik amerykański walczący w wodzie z wielką ośmiornicą. Głowonóg usiłował ściągnąć ptaka na dno.

  Zespół obserwował osobliwe zdarzenie przez dłuży czas, zastanawiając się czy powinni interweniować.

  - Nie byliśmy pewni jak zareagować, ponieważ jest to czysta natura, przetrwanie najsilniejszych. Ale to był bolesny widok - powiedział Ilett.

  Rozluźniła uścisk

  Ostatecznie mężczyźni zdecydowali się pomóc tonącemu ptakowi. Po zbliżeniu się do walczących zwierząt, Ilett wyciągnął kij z małym haczykiem, podczas gdy jego kolega zaczął nagrywać film.

  - Byłem w stanie unieść ją odrobinę w górę. Ośmiornica nieco rozluźniła uścisk, dzięki czemu bielik uwolnił się i dotarł do brzegu - opisał Ilett.

  Jak dodał, w swojej ponad 20-letniej karierze hodowcy pierwszy raz widział takie wydarzenie.

  - Takie momenty sprawiają, że kocham swoją pracę. To po prostu niesamowite - powiedział.

  Ratować czy zostawić?

  Film nagrany przez jego towarzysza szybko obiegł media społecznościowe. W internecie pojawiły się zażarte dyskusje czy zespół powinien interweniować. Ilett stwierdził jednak, że zupełnie inaczej reaguje się widząc rozwój sytuacji na własne oczy.

  - Czy jestem winny, ponieważ jestem człowiekiem i poczułem współczucie dla tego ptaka? - pytał. - Zwierzęta przeżyły i wszystko z nimi w porządku, a my czujemy się całkiem dobrze w związku z tym, co zrobiliśmy - dodał.

  W 2007 roku Stany Zjednoczone usunęły bieliki amerykańskie z listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Wciąż jednak są chronione na mocy kilku ustaw. Każdemu, kto wyrządza im krzywdę, grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat i grzywna w wysokości 250 tysięcy dolarów amerykańskich.

 • That wasn't amajzin'
  Szkoda że nie napisali dlaczego ten bielik dostał się w macki tej ośmiornicy. Wg mnie zapolował na ośmiornicę i niestety przegrał. Skoro tak teoria doboru naturalnego zdecydowała że jako słabszy powinien zrobić miejsce dla silniejszych i sprytniejszych bielików... a tak powiększył grono nieudaczników wśród tych królewskich ptaków...
  ~Amajazin /2019-12-13 21:41
 • Bielik amerykański w mackach ośmiornicy
  " Każdemu, kto wyrządza im (Bielikom) krzywdę, grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat i grzywna w wysokości 250 tysięcy dolarów amerykańskich"
  Powinni raczej w stosunku do agresora-OŚMIORNICY -zastosować grzywnę 250 tyś USD przewidziana w prawodawstwie USA , z odsiadki można w tym przypadku zrezygnować. Każdemu to ośmiornicy tez....
  ~ALEKSANDER /2019-12-13 15:19
 • Dzięki tym panom....
  ... taka ośmiornica wróci do domu z pustymi mackami, małe ośmiorniczki nie będą miały co zjeść, szlak je trafi i nie będzie kolejnego pokolenia ośmiornic.
  W dziką przyrodę się nie ingeruje!
  ~WB1 /2019-12-13 13:28
 • Ameryka?
  Znowu ta Ameryka a my mamy co z tego konczmy juz z tymi nowosciami na swiecie bo w kraju mamy dosyc problemow i klutni,rozbieranie wszystkiego przekretow,zlodziejstwa,mafi narkotykowych i bandziorstwa.
  ~Gosciu /2019-12-13 13:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....