Informacje
 • Stworzą "korytarze dla jaguarów"

  27-01-2013 15:35 Władze Gujany chcą chronić dzikie koty
  Stworzą "korytarze dla jaguarów"

  Jaguary wędrują z północnej Argentyny do Meksyku

  Shutterstock

  "Korytarze dla jaguarów" powstaną w Gujanie. Władze tego państwa w Ameryce Południowej zobowiązały się chronić te dzikie koty podczas ich wędrówki z północnej Argentyny do Meksyku.

  Przedstawiciele gujańskiego Ministerstwa Środowiska podpisali porozumienie z organizacją ochrony dzikich zwierząt Panthera, w ramach którego zobowiązują się do utworzenia "korytarza dla jaguarów". Będzie to sieć ścieżek, które umożliwią tym zwierzętom bezpieczne przedostawanie się z północnej Argentyny do Meksyku.

  - Południowoamerykańskie państwo dołączyło tym samym do Kolumbii i krajów Ameryki Środkowej, które już wcześniej zdecydowały się na tworzenie "korytarza dla jaguarów" - powiedział Esteban Payan, regionalny dyrektor programu jaguarów Panthery.

  Chronić przed wymarciem

  Jaguary wałęsały się niegdyś od południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych po Argentynę, ale straciły prawie połowę swojego terytorium i z niektórych krajów po prostu zniknęły. W latach 60-tych ich populację zdziesiątkowali myśliwi zabijający jaguary dla futer. Choć na początku lat 70. handel skórami został zdelegalizowany, zwierzęta te są gatunkiem zagrożonym - ze względu na pozbawiający ich siedlisk rozwój rolnictwa i przemysłu wydobywczego.

  Nie wiadomo, jak liczna jest populacja dzikich jaguarów, największych drapieżników lądowych Ameryki. Wiadomo jednak, że trzeba zapobiegać ich wymarciu. Dlatego też w Gujanie powstaną "korytarze", przebiegające przez odpowiednio zabezpieczone lasy deszczowe i łąki.

  Gujana Chroni środowisko

  Gujana, kraj zamieszkiwany przez niespełna 760 tys. mieszkańców, już wielokrotnie zyskiwała uznanie za działania na rzecz ochrony środowiska. Do 2015 roku kraj ten dostanie 250 mln dolarów od Norwegii jako zachętę do ochrony lasów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...