TUI odwołuje wycieczki do Egiptu. ITAKA na razie jeździ

Ze świata

tvn24TUI odwołuje wycieczki do Egiptu. ITAKA na razie jeździ

Biuro podróży TUI Poland odwołuje imprezy turystyczne do Egiptu zaplanowane na te wakacje. - Klienci, którzy przebywają aktualnie w Hurgadzie, będą powracać do Polski zgodnie z programem podróży - informuje w komunikacie biuro podróży. Tymczasem ITAKA kontynuuje loty do Marsa Alam, Szarm el-Szejk i Hurgady. Ale, jak przyznaje w rozmowie z portalem tvn24bis.pl Piotr Henicz z ITAKI, biuro podróży rozważa zawieszenie wyjazdów do Egiptu.

- TUI w tym sezonie letnim już do Egiptu latać nie będzie - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Marek Andryszak, prezes biura podróży TUI Poland.

"Nie mamy wyjścia"

Zarząd TUI Poland decyzję podjął w związku z opublikowanym wczoraj przez ministerstwo spraw zagranicznych komunikatem ostrzegawczym przed podróżowaniem do Egiptu.

- Nie widzimy innej możliwości jak zawiesić połączenia od dzisiaj - powiedział Marek Andryszak.

Jak dodał, wobec takiego komunikatu MSZ "nie mają wyjścia". - Gdybyśmy w dalszym ciągu te wycieczki wykonywali, klient w każdym momencie może zdecydować, że nie poleci, i my w tym momencie przewozimy powietrze w samolotach. To jest bardzo kosztowne - stwierdził Andryszak.

- Ci, którzy mieli lecieć dzisiaj, zostali poinformowani i wyszukujemy razem z nimi wyjazdy o podobnej kwocie do innych kierunków turystycznych - stwierdził prezes TUI.

Powrót zgodnie z programem

W związku z opublikowanym w dniu 2 lipca 2015 roku przez ministerstwo spraw zagranicznych komunikatem ostrzegającym przed podróżowaniem do Egiptu, w tym także do kurortów położonych nad Morzem Czerwonym, zarząd TUI Poland podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży ofert wakacyjnych i odwołaniu wszystkich imprez turystycznych do Egiptu do końca sezonu letniego - czytamy w komunikacie.

Prezes Marek Andryszak, poinformował, że informacja ta "dotyczy tysiąca turystów".

Jak czytamy dalej, "klienci TUI Poland, którzy przebywają aktualnie w Hurgadzie, będą powracać do Polski zgodnie z programem podróży". Taki powrót obejmie 200-300 osób, obecnie przebywających w Egipcie.

- Jeżeli ktoś będzie chciał wcześniej wrócić, może się do nas zwrócić z tym życzeniem. Będziemy szukać alternatyw, tak aby ten pobyt skrócić - stwierdził Andryszak.

Jednocześnie poinformowano, że TUI nie prowadzi imprez turystycznych na półwyspie Synaj w popularnym kurorcie Szarm el-Szejk.

Możliwość wymiany

Tymczasem biuro podroży ITAKA poinformowało, że kontynuuje loty do Marsa Alam, Sharm El Sheikh i Hurghady.

- Nasi Klienci, którzy zarezerwowali już pobyt w Egipcie, mają możliwość zmiany na inny kierunek zgodnie z warunkami cenowymi, jakie obowiązywały w dniu założenia rezerwacji na Egipt. Z uwagi na fakt, że loty do Egiptu są kontynuowane, rezygnacje będą przyjmowane na zasadach zgodnych z Warunkami Uczestnictwa - czytamy dalej. Oznacza to, że klienci mogą zmienić kierunek wypoczynku - z Egiptu na inne miejsce - nawet na dwa dni przed wyjazdem. Jeżeli jednak klient postanowi w ogóle zrezygnować z wyjazdu z biurem, to musi ponieść część kosztów związanych tym zgodnie z zapisami umowy. Jeżeli rezygnacja wpłynie na kilka dni przed wylotem oznacza to zazwyczaj, że klient traci całą kwotę, jaką wpłacił za urlop.

Jednocześnie Biuro ITAKA w rozmowie z portalem tvn24bis.pl informuje, że również rozważa zawieszenie wyjazdów do Egiptu. Decyzja ma być podjęta w ciągu tygodniu lub dwóch. - Jeżeli podejmiemy taką decyzję i odwołamy wakacje w Egipcie, to zrobimy to ze względu na bezpieczeństwo naszych klientów oraz ze względów biznesowych, ponieważ nie opłaca się wozić tam powietrza, czyli pustych samolotów - wyjaśnił Piotr Henicz z ITAKI.

Oświadczenie Itakifacebook.com / Itakapl

Jak poinformowano, "klienci, którzy są zainteresowani zmianą kierunku, proszeni są o bezpośredni kontakt z punktem sprzedaży, w którym zarezerwowali wylot".

TUI odwołuje wycieczki do EgiptuTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marbo Ichihara/CC BY-NC 2.0