Hotelowa kwarantanna w Wielkiej Brytanii. Na liście 22 kraje

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Hotelowa kwarantanna w Wielkiej Brytanii
Hotelowa kwarantanna w Wielkiej Brytanii
TVN24 BiS
woroch dla Tomka

Obywatele Wielkiej Brytanii oraz osoby posiadające status rezydenta, powracający z krajów wysokiego ryzyka, będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie w kwaterach przygotowanych przez rząd – ogłosił premier Boris Johnson. Zmiany mają na celu powstrzymanie nowych mutacji koronawirusa.

Obowiązkowa kwarantanna będzie dotyczyć przyjazdów z 22 krajów – m.in. wszystkich państw Ameryki Południowej, a także Portugalii i RPA – z których obowiązuje już zakaz podróży. Nie dotyczy on jednak przyjazdów obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii, którzy w nich obecnie przebywają. - Aby zmniejszyć ryzyko stwarzane przez obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii powracających do domu z tych krajów, mogę ogłosić, że będziemy wymagać, aby wszyscy tacy przyjeżdżający, którym nie można odmówić wjazdu, izolowali się w zapewnionym przez rząd zakwaterowaniu, takim jak hotele, przez 10 dni bez wyjątku. Będą oni odbierani z lotniska i przetransportowani bezpośrednio do (miejsca) kwarantanny – powiedział Johnson w Izbie Gmin. - Chcę wyraźnie zaznaczyć, że zgodnie z przepisami nakazującymi pozostawanie w domach, nielegalne jest opuszczanie domu w celu wyjazdu za granicę w celach rekreacyjnych. Będziemy to egzekwować w portach i na lotniskach, pytając ludzi, dlaczego wyjeżdżają, i nakazując im powrót do domu, jeśli nie mają ważnego powodu podróży – zapowiedział premier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Zapłacą podróżni

Dodał, że ministerstwo zdrowia pracuje nad uruchomieniem miejsc kwarantanny tak szybko, jak to możliwe. Jednak za izolację w monitorowanym hotelu zapłacić będą musieli sami podróżni. Podczas pobytu będą tam przeprowadzane testy na obecność koronawirusa. Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w hotelach było spodziewane od kilku dni, ale według mediów w rządzie nie było zgody na temat tego, czy powinni być nią objęci wszyscy przyjeżdżający z zagranicy czy tylko ci z krajów najwyższego ryzyka. Lista krajów nie jest jednak zamknięta i poinformowano, że będzie ona poddawana regularnemu przeglądowi. Do wprowadzenia tego typu kwarantanny wzywała też opozycyjna Partia Pracy. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazywali na przykłady Australii i Nowej Zelandii, gdzie obowiązkową kwarantannę w hotelach wprowadzono już na początku pandemii, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia ekspansji koronawirusa w tych krajach.

Test i kwarantanna

Obecnie wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem, a po przyjeździe udać się na 10-dniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona w przypadku wykonania nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu na obecność koronawirusa.

We wtorek Wielka Brytania stała się pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła 100 tys.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości