Laptop podczas lotu do USA znów dozwolony. Po kontroli na lotnisku

TVN24 Biznes

Laptopy tylko w luku bagażowym? Amerykanie myślą o rozszerzeniu zakazuTVN24 BiS
wideo 2/2

Stany Zjednoczone zniosły zakaz przewożenia w kabinie samolotu laptopów i innych większych sprzętów elektronicznych podczas bezpośrednich lotów ze stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, do USA - poinformowały państwowe linie lotnicze Saudia.

Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego USA zbadało warunki na międzynarodowym porcie lotniczym im. króla Chalida w Rijadzie i wydało pozwolenie na przewożenie takich sprzętów w kabinie - wynika z opublikowanego w środę oświadczenia Saudii.

Koniec zakazu

Rzecznik amerykańskiego resortu potwierdził na Twitterze, że restrykcje obowiązujące dotąd na lotnisku w Rijadzie zostały zniesione. Tym samym w ogóle przestał obowiązywać zakaz obejmujący to i dziewięć pozostałych lotnisk, m.in. w Dubaju, Abu Zabi i Stambule. Saudia to jedyny przewoźnik oferujący bezprzesiadkowe połączenia lotnicze między Arabią Saudyjską a USA - dodaje Reuters. 21 marca Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz zabierania do kabiny urządzeń elektronicznych większych niż smartfony, dotyczący bezpośrednich lotów do USA z 10 portów lotniczych na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Turcji, uzasadniając tę decyzję względami bezpieczeństwa. Śladem USA poszła wkrótce Wielka Brytania w odniesieniu do sześciu krajów. Zgodnie z wprowadzonymi wówczas zasadami pasażerowie lecący do USA z objętych zakazem portów lotniczych musieli umieszczać takie sprzęty elektroniczne w bagażu rejestrowanym.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock