Ze świata

Uchodźcy będą społecznie sprzątać włoskie miasto

Ze świata

ShutterstockW Pizie migranci będą dbać o czystość i porządek na ulicach

Uchodźcy przebywający w Pizie we Włoszech będą jako wolontariusze pracować przy sprzątaniu miasta. Porozumienie w tej sprawie podpisały w czwartek władze miejskie z Czerwonym Krzyżem, który udziela gościny migrantom.

Wykonywanie prac społecznie użytecznych przez osoby ubiegające się o azyl to postulat włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które zachęca lokalne władze do występowania z takimi inicjatywami. Jak wyjaśniono, w Pizie migranci będą dbać o czystość i porządek na ulicach, zrywać nielegalne plakaty z murów i tablic ogłoszeniowych, sprzątać tereny zielone. Jako ochotnicy pracować będą dwa dni w tygodniu w grupach do 20 osób.

Cel projektu

Burmistrz Marco Filippeschi powiedział mediom, że cel tego projektu jest dwojaki. Z jednej strony, wyjaśnił, chodzi o poprawę porządku w mieście, a z drugiej o stworzenie migrantom i mieszkańcom okazji do tego, by się poznać i nawiązać kontakt, jak dodał, "bez uprzedzeń". Szef MSW Marco Minniti argumentuje, że taką pracą publicznie użyteczną należy zapełnić pustkę oczekiwania na azyl. Zazwyczaj migranci czekają na rozpatrzenie ich wniosku do dwóch lat. Wcześniej z apelem do rządu w Rzymie o umożliwienie imigrantom wykonywania pracy społecznej apelowało wielu burmistrzów miast oraz szefowie władz regionów. Wskazywali, że w ten sposób przybysze będą mogli odwdzięczyć się za gościnę i zintegrować się z mieszkańcami lokalnych społeczności. W ośrodkach dla migrantów we Włoszech przebywa około 170 tysięcy osób.

Spór o przyjmowanie uchodźców. Debata Młodych w TVN24 BiS (06.02.2017):

Spór o przyjmowanie uchodźców. Debata Młodych w TVN24 BiS
Spór o przyjmowanie uchodźców. Debata Młodych w TVN24 BiSTVN24 BiS

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości