Sankcje dla Rosji już nie takie pewne. Orban: ten okres już minął

17.02.2016 | Orban z wizytą u Putina. „Nie będzie automatycznego przedłużenia sankcji”
17.02.2016 | Orban z wizytą u Putina. „Nie będzie automatycznego przedłużenia sankcji”
Andrzej Zaucha | TVN24 BiS
Andrzej Zaucha | TVN24 BiS17.02.2016 | Orban z wizytą u Putina. „Nie będzie automatycznego przedłużenia sankcji”

- Do tej pory sankcje (UE wobec Rosji - red.) przedłużane były automatycznie. Myślę, że ten okres już minął - powiedział w środę premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem.

Orban zaznaczył, że Węgry są "lojalnym członkiem UE". Zastrzegł jednak, że będzie formułował swoją opinię "bardzo ostrożnie".

- Uważam, że jeśli Rosja i UE nie zdołają nawiązać współpracy ekonomicznej w regionie, to my wszyscy przegramy w rywalizacji w światowej gospodarce. Wszyscy są zainteresowani tym, by Europa i Rosja możliwie jak najszybciej znalazły możliwość współpracy - ocenił. Przypomniał, że wzrost gospodarczy w UE spowalnia, i ocenił, że za taką współpracą przemawia zdrowy rozsądek. - Do tej pory sankcje (UE wobec Rosji) przedłużane były automatycznie. Myślę, że ten okres już minął. Coraz więcej ludzi w Europie rozumie to, o czym mówię. Myślę, że w tym roku, w połowie roku, nie będzie możliwości automatycznego przedłużenia sankcji - powiedział Orban. - Wszyscy zaczynają rozumieć, że należy współpracować, i uważam, że jest szansa, że będziemy współpracować - podsumował węgierski premier.

Budowa elektrowni

Podczas spotkania rozmawiano o projekcie rozbudowy przez rosyjski Rosatom węgierskiej elektrowni jądrowej w Paksie. Jak przypomniał Władimir Putin, łączny koszt tego projektu to 12 mld euro, z czego 80 proc. powinno być pokryte z udzielonego przez Rosję kredytu. - Potwierdziłem dzisiaj premierowi, że strona rosyjska jest w pełni gotowa do wywiązania się z podjętych zobowiązań - powiedział rosyjski prezydent.

Orban wyliczył na konferencji prasowej te przedsięwzięcia, w sprawie których strony porozumiały się w zeszłym roku i które zrealizowano. Jak wskazał, rozpatrzone zostało porozumienie o dostawach gazu, rozszerzono współpracę w sferze farmaceutyki.

Wymienił także m.in.: udział firm węgierskich w budowie stadionów, otwarcie konsulatu generalnego Węgier w Kazaniu, przyjęcie na węgierskie uczelnie około 200 rosyjskich studentów. - Mówiliśmy też, że stworzymy warunki do wspólnego magazynowania gazu na terytorium Węgier. To również jest bliskie - powiedział Orban.

Ponadto jak poinformował Putin, na spotkaniu w środę była mowa o możliwych działaniach w sferze przemysłu metalurgicznego, przemysłu budowy maszyn, transportu. - Widzimy, że nasi partnerzy węgierscy są zainteresowani współpracą, i jesteśmy im wdzięczni za to podejście - podkreślił.

Spadek inwestycji

Przed wizytą Orbana, która odbyła się rok po wizycie Putina w Budapeszcie, zapowiadano, że tematem rozmów będzie rozwój współpracy gospodarczej i energetycznej. Według danych przedstawicielstwa handlowego Rosji na Węgrzech wymiana handlowa między obu krajami spadła o 50 proc. od stycznia do października zeszłego roku. Jej wartość wyniosła 4,5 mld dolarów. Spadek ten, jak mówił w środę Putin, spowodowany jest głównie spadkiem cen ropy. Ropa i gaz stanowią ok. 80 proc. eksportu rosyjskiego na Węgry. Największą rosyjską inwestycją na Węgrzech jest rozbudowa elektrowni jądrowej w Paksie, 100 km na południe od Budapesztu. Elektrownia została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju. Z budową dwóch nowych reaktorów wiąże się kredyt dla Węgier w wysokości do 10 mld euro.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości