Wizja Brexitu osłabia funta. Brytyjska waluta najsłabsza od miesięcy

Ze świata

tvn24bis.plWizja Brexitu osłabia funta. Brytyjska waluta najsłabsza od miesięcy

Funt brytyjski jest najsłabszy od blisko czterech miesięcy. Spadek wartości brytyjskiej waluty to efekt niepokojów inwestorów, którzy obawiają się Brexitu. A wizję wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przybliżył najnowszy sondaż, w którym zwolennicy opuszczenia unijnych struktur mają aż 10 punktów proc. przewagę nad oponentami.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca. Inwestorzy z napięciem obserwują to, jaką decyzję podejmą Brytyjczycy, bo ewentualne wyjście kraju z UE oznacza wstrząs dla rynków finansowych.

Niepokojące sondaże

Pierwszym elementem terapii szokowej stał się wynik piątkowego sondażu dla dziennika "The Independent", z którego wynika, że zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mają 10 punktów proc. przewagi nad oponentami. Za pozostaniem w UE zagłosowałoby zaledwie 45 proc. ankietowanych. Co ważne nie jest to odosobnione badanie, w którym zwolennicy Brexitu zyskują przewagę. Na początku tego tygodnia opublikowano wyniki trzech sondaży. W każdym z nim więcej jest osób, które chcą zagłosować "za" wyjściem z UE. Ankieta firmy ICM wykazała, że zwolenników Brexitu jest o 6 punktów proc. więcej niż entuzjastów pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie (53:47). W badaniu YouGov różnica ta wyniosła 4 punkty proc. (45:41), a według telewizji ITV - 2 punkty proc. (43:41).

Spadek wartości

W reakcji na niepokojące wyniki sondaży funt brytyjski osłabił się najmocniej od 22 lutego. Jego wartość wobec dolara amerykańskiego obniżyła się o 1,4 proc. Natomiast łącznie od początku roku funt stracił wobec dolara już ponad 3,2 proc. Funt brytyjski podobnie zachował się wobec euro. Waluta strefy euro umocniła się w piątek o 0,83 proc., a od początku roku zyskała już ponad 7 proc.

Notowania pary GBP/USD w ostatnich 3 dniachstooq.pl
Notowania pary EUR/GBP w ostatnich 3 dniachstooq.pl,

Znaczące skutki

Przez ryzyko Brexitu główne banki centralne opóźnią publikację swoich decyzji dotyczących m.in. wysokości stóp procentowych. Chcą w ten sposób zostawić sobie pole manewru, gdyby doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Taka decyzja miałaby bowiem wpływ na światowe rynki finansowe. Przyznała to nawet sama Janet Yellen, szefowa Fed, która ostrzegła w tym tygodniu, że Brexit miałby "znaczące skutki gospodarcze".

Nowy sondaż pokazuje rosnącą przewagę zwolenników Brexitu:

Nowy sondaż. Brexit coraz bardziej realnytvn24bis.pl

Autor: msz//km / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)