TVN24 Biznes | Ze świata

Wielka Brytania wprowadza nowe sankcje na Białoruś

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Maciej Sokołowski o szóstym pakiecie sankcji
Maciej Sokołowski o szóstym pakiecie sankcjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Maciej Sokołowski o szóstym pakiecie sankcji

Wielka Brytania nałoży we wtorek nowy pakiet sankcji gospodarczych na Białoruś - przekazał brytyjski rząd. Wyjaśnił też, że powodem jest wspieranie przez ten kraj rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie.

Nowy pakiet sankcji zakłada zakaz eksportu na Białoruś produktów służących do rafinacji ropy naftowej, komponentów zaawansowanych technologii, takich jak te używane w obliczeniach kwantowych, towarów luksusowych, w tym dzieł sztuki, a także import z tego kraju żelaza i stali. Ponadto Wielka Brytania ograniczy dostęp Białorusi do usług finansowych, zakazując większej liczbie białoruskich spółek emisji długu i papierów wartościowych w Londynie. Wartość handlu towarami objętymi nowymi sankcjami wynosi 60 mln funtów rocznie.

Wielka Brytania nakada nowe sankcje na Białoruś

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, reżim białoruski aktywnie ułatwiał inwazję, pozwalając Rosji wykorzystywać swoje terytorium do stacjonowania rosyjskich wojsk, wystrzeliwania z niego pocisków oraz na przelot rosyjskich odrzutowców przez białoruską przestrzeń powietrzną. Ponadto białoruski lider Alaksandr Łukaszenka otwarcie wspiera narrację Kremla, twierdząc, że Kijów "prowokuje Rosję", co ma usprawiedliwić inwazję.

Brytyjski rząd przypomniał, że już wcześniej w ramach sankcji wprowadzonych w związku z inwazją na Ukrainę podniósł cła na szereg towarów pochodzących z Białorusi, a jeszcze wcześniej objął sankcjami Łukaszenkę i wysokich urzędników jego reżimu za notoryczne łamanie praw człowieka i tłumienie demokracji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości