Premier Węgier ujawnił swój majątek

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać
Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać
TVN24
TVN24Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać

Premier Węgier Viktor Orban zgromadził oszczędności o równowartości około 169 tysięcy złotych. Ma również dwie nieruchomości - wynika z oświadczenia majątkowego szefa węgierskiego rządu. Opublikowano oświadczenia majątkowe członków węgierskiego rządu i parlamentu.

Oświadczenia majątkowe, które opublikowano w nocy z wtorku na środę, zostały przygotowane według stanu na 1 listopada 2022 roku. Premier Orban zadeklarował prawie 14 mln forintów oszczędności, czyli równowartość około 169 tys. zł. Ponadto szef węgierskiego rządu wykazał w swoim oświadczeniu dwie nieruchomości: jedną w Budapeszcie i jedną w Felcsut na północy Węgrzech, gdzie dorastał.

Orban "nie posiada samochodu, łodzi, samolotu ani innej ruchomości, nie jest też właścicielem żadnej firmy ani nie ma pieniędzy w funduszu private equity" - zauważył portal Telex.

Portal przypomniał, że w czerwcu pensja premiera została podniesiona przez parlament. W chwili obecnej zarabia on 3,5 mln forintów jako szef rządu oraz 1,3 mln forintów jako parlamentarzysta, czyli łącznie około 58 tys. zł. Viktor Orban nie pobiera co prawda wynagrodzenia za liderowanie Fideszowi, jednak jego pensja premiera może wzrosnąć w marcu o kolejne 857 tys. forintów (10,3 tys. zł).

Prezydent Węgier ma osiem nieruchomości

Lider opozycyjnej Koalicji Demokratycznej Ferenc Gyurcsany, który przed laty był notowany na liście 50 najbogatszych Węgrów, zadeklarował oszczędności w papierach wartościowych na poziomie 461 mln forintów (5,57 mln zł), w porównaniu z 587 mln forintów (7 mln zł) z ostatniego oświadczenia.

Prezydent Katalin Novak swoje pierwsze oświadczenie majątkowe jako głowa państwa opublikowała 1 czerwca 2022 roku, czyli niedługo po objęciu urzędu w maju. Od tego czasu, w ciągu kilku miesięcy, jej oszczędności wzrosły z 32 mln (386 tys. zł) do 41 mln forintów (495 tys. zł). Ponadto Novak jest właścicielką ośmiu nieruchomości, w tym jedną z nich wynajmuje.

Sama Novak z rodziną po wyborze na prezydenta musiała przenieść się do rezydencji węgierskiej głowy państwa.

Majątek członków rządu

Minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto posiada 27,5 mln forintów (332 tys. zł) oszczędności. Jak podkreślają media, w 2020 roku miał na koncie tylko 222 tys. forintów (2,7 tys. zł). Ponadto Szijjarto wciąż jest zadłużony u swoich rodziców na kwotę 30 mln forintów (362 tys. zł).

Szef węgierskiej dyplomacji zasiada też w radzie fundacji, która kieruje Uniwersytetem Istvana Szechenyiego; wcześniej nie pobierał za to wynagrodzenia, ale od czerwca ma otrzymywać od 1 do 5 mln forintów - poinformował portal Telex.

Dużo większy majątek wskazał minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky, choć jego oszczędności skurczyły się w porównaniu z ostatnim oświadczeniem o 310 mln forintów (3,74 mln zł). Na początku listopada posiadał on na koncie 773 mln forintów (9,3 mln zł) i równowartość 965 tys. forintów (11,6 tys. zł) w obcej walucie. Jak przypomniał Telex, Szalay-Bobrovniczky jest między innymi właścicielem firmy London Capital Ltd, która prowadzi kasyna w Budapeszcie.

"Przed powołaniem na urząd minister obrony obiecał, że będzie działał zgodnie z prawem i zlikwiduje konflikt interesów między stanowiskiem ministerialnym a interesami. Szybko pozbył się swojej spółki lotniczej w Czechach i firmy produkującej wagony, ale jesienią na pewno zachował udziały w czterech spółkach" - poinformował Telex.

Również Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, zgromadził spory majątek. Prócz 118 mln forintów (1,43 mln zł) w obligacjach rządowych posiada on jeszcze 100 mln forintów (1,2 mln zł) w depozytach oszczędnościowych. Ponadto w jego bieżącym oświadczeniu pojawiło się 19,6 mln foritnów (237 tys. zł), które wcześniej nie były uwzględnione - zaznaczył Telex.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości