Inflacja na Węgrzech przebiła kolejną granicę

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor Orban
Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor OrbanEBS, TVN24
wideo 2/5
EBS, TVN24Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor Orban

Inflacja na Węgrzech w styczniu 2023 roku wyniosła 25,7 procent rok do roku wobec 24,5 procent w grudniu - poinformował tamtejszy urząd statystyczny (KSH). W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,3 procent.

Jak zauważają węgierskie media, inflacja na poziomie 25,7 proc. to najwyższy wynik od początku 1996 roku. Węgry mają najwyższy poziom inflacji wśród państw Unii Europejskiej od listopada 2022 roku.

Inflacja na Węgrzech

Węgierski urząd statystyczny podał, że w styczniu br. w porównaniu ze styczniem 2022 roku ceny żywności wzrosły średnio o 44,0 proc., w tym pieczywo o 80,6 proc., jaja o 79,4 proc., masło i śmietana o 76,6 proc., sery o 76,1 proc., nabiał o 75,8 proc., a mąka i wyroby cukiernicze o 73,8 proc.

Ponadto ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosły w ciągu roku o 52,4 proc., w tym ceny gazu o 88,6 proc., drewna opałowego o 58,6 proc., a prądu o 27,7 proc.

"Większość analityków, podobnie jak rząd, była pewna, że w styczniu stopa inflacji wzrośnie w porównaniu z grudniem" - napisał tygodnik ekonomiczny "HVG". "W lutym inflacja może być jeszcze wyższa, po czym może zacząć powoli spadać. Ale tylko powoli: najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że w pierwszej połowie roku zobaczymy wskaźniki powyżej 20 proc. i dopiero potem zaczną gwałtownie zwalniać" - ocenił tygodnik.

Kiedy szczyt inflacji na Węgrzech?

Pod koniec stycznia br. minister rozwoju gospodarczego Marton Nagy ocenił, że w związku ze zniesieniem na początku grudnia ubiegłego roku limitu cenowego na paliwo, wskaźnik inflacji w pierwszym miesiącu 2023 roku może przekroczyć 25 proc. Dla porównania w grudniu inflacja wyniosła 24,5 proc. Zdaniem ministra ceny żywności prawdopodobnie osiągną szczyt w lutym-marcu.

Na niektóre podstawowe produkty spożywcze wciąż obowiązują limity cen.

Rząd Viktora Orbana zapowiedział w styczniu, że jego celem jest spadek inflacji na koniec roku do poziomu jednocyfrowego oraz wzrost gospodarczy na poziomie 1,5 proc.

Dane dotyczące cen konsumpcyjnych w lutym 2023 roku zostaną opublikowane 8 marca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Mistervlad / Shutterstock

Pozostałe wiadomości