Stopy procentowe w USA. Jest decyzja Rezerwy Federalnej

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Stopy procentowe w USA w górę. Fed podniósł główną stopę o 25 punktów bazowych, do przedziału 4,50-4,75 procent. Jest to najmniejsza podwyżka od marca ubiegłego roku i odpowiedź na spadającą inflację. Stopy procentowe znajdują się jednak na najwyższym poziomie od 2007 roku.

Jak podał w komunikacie Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), przedział stopy funduszy federalnych został podniesiony do poziomu 4,50-4,75 proc.

Stopy procentowe w USA - decyzja Fedu

Jest to decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i komentatorów, którzy spodziewali się zmniejszenia tempa podwyższania w reakcji na opadający poziom inflacji.

"Inflacja cokolwiek złagodniała, ale wciąż pozostaje na podwyższonym poziomie" - napisano w oświadczeniu FOMC. Jednocześnie Komitet zaznaczył, że spodziewa się, iż konieczne będą kolejne podwyżki, by doprowadzić inflację do celu poniżej 2 proc.

Jak ocenia portal Axios, słowa o podwyżkach w liczbie mnogiej mogą zawieść część analityków, którzy spodziewali się jeszcze tylko jednej podwyżki stóp.

W grudniu Fed podniósł stopy o 0,5 p.p. (50 punktów bazowych) po czterech z rzędu podwyżkach o 0,75 p.p., by zahamować wzrost cen i schłodzić gospodarkę. Była to najniższa podwyżka od marca 2022 r., kiedy bank centralny zaczął podnoszenie stóp z poziomu bliskiego zeru.

Inflacja w USA

Główny wskaźnik inflacji, CPI, w grudniu spadł o 0,1 proc. z miesiąca na miesiąc i z 7,1 proc. do 6,5 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści spodziewają się kolejnego spadku w styczniu. Preferowany przez Fed wskaźnik PCE (Personal Consumption Expenditure, indeks cen wydatków konsumpcyjnych) spadł w styczniu o 0,5 proc. z poziomu 5,5 do 5. Trend ten utrzymuje się od ponad pół roku.

Dane te w połączeniu z lepszym od oczekiwanego wzrostem amerykańskiego PKB w ostatnim kwartale ub.r. oraz wciąż niskim bezrobociem dały nadzieję na opanowanie inflacji przy jednoczesnym uniknięciu recesji.

Jak powiedziała w styczniu ekonomistka Białego Domu Heather Boushey, dane wskazują, że amerykańska gospodarka "jest w bardzo dobrej pozycji, by osiągnąć to 'miękkie lądowanie', o którym wszyscy mówią".

Tańszy dolar

Po ogłoszeniu decyzji Fed notowania dolara spadły. W środę ok. godz. 21.30 amerykańska waluta osłabiała się względem polskiej o ponad 1,25 proc., do niespełna 4,28 zł.

Złoty w środę wieczorem zyskiwał również wobec franka szwajcarskiego, który zniżkował o ok. 0,33 proc., do ok. 4,71 zł. Z kolei wycena euro pozostawała stabilna na poziomie 4,7 zł. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości