Meta Platforms poinformowała w środę, że zwolni 13 procent swojej załogi, czyli ponad 11 tysięcy pracowników. To największa redukcja zatrudnienia w 18-letniej historii koncernu. Właściciel Facebooka mierzy się z rosnącymi kosztami i kłopotami na rynku reklamowym.
To jeden z największych programów zwolnień grupowych w sektorze technologicznym w tym roku. Reuters zwraca uwagę, że zwolnienia na tak szeroką skalę w Meta następują po znaczących cięciach w innych dużych firmach technologicznych. Chodzi m.in. o Microsoft, który w październiku zwolnił prawie tysiąc osób oraz Twittera, przejętego niedawno przez miliardera Elona Muska.
Zuckerberg przeprasza
Pandemiczny boom, który pobudził firmy technologiczne, przekształcił się w tym roku w krach w obliczu najwyższej od dekad inflacji i gwałtownie rosnących stóp procentowych - pisze Agencja Reutera.
"Nie tylko handel internetowy powrócił do poprzednich trendów, ale spowolnienie makroekonomiczne i zwiększona konkurencja spowodowały, że nasze przychody są znacznie niższe, niż się spodziewałem" - napisał dyrektor generalny Mark Zuckerberg w komunikacie do pracowników.
"Pomyliłem się i biorę za to odpowiedzialność" dodał.
Zuckerberg podkreślił potrzebę stania się bardziej wydajnym kapitałowo. Powiedział, że firma przeniesie zasoby do "obszarów wzrostu o wysokim priorytecie", np. silniki AI, reklamy i platformy biznesowe.
Pakiet odpraw
Meta poinformowała, że w ramach pakietu odpraw wypłaci zwolnionym pracownikom wynagrodzenie podstawowe za 16 tygodni, dodatkową pensję za dwa tygodnie za każdy rok pracy oraz za wszystkie pozostałe płatne dni wolne.
Koncern dodał, że planuje również obniżyć wydatki uznaniowe i przedłużyć zamrożenie zatrudnienia do pierwszego kwartału.
Niektórzy inwestorzy są zaniepokojeni działaniami Mety, która przeznacza ponad 10 mld dolarów rocznie na metawers, odwracając swoją uwagę od mediów społecznościowych - podała AP. Również konkurencja ze strony TikToka jest rosnącym zagrożeniem dla firmy, ponieważ młodzi ludzie częściej wybierają tę chińską aplikację niż należący do Mety Instagram.
Czytaj więcej: Topnieją majątki najbogatszych
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: askarim/Shutterstock