Najwyższy wieżowiec w USA ma kosztować ponad 1,5 miliarda dolarów. Jego lokalizacja zaskakuje

Źródło:
CNN
Piorun uderzył w wieżowiec w centrum Nowego Jorku
Piorun uderzył w wieżowiec w centrum Nowego Jorku
wideo 2/6
Piorun uderzył w wieżowiec w centrum Nowego Jorku

Grupa deweloperów planuje wybudować najwyższy budynek w USA w dosyć nietypowym miejscu. Nie na Manhattanie, czy w środku jakiegokolwiek innego dużego miasta, ale w mieście Oklahoma, które z wieżowców nie słynie i do tego, jak wynika z planów, daleko od tych, które już stoją.

Jak zauważa CNN proponowana lokalizacja 500-metrowej "Wieży Legend" jest z pewnością niekonwencjonalna. Wieżowiec byłby ponad dwukrotnie wyższy od najwyższego obecnie budynku w Oklahomie i jeśli powstanie, to będzie piątym co do wysokości budynkiem na świecie.

10 najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Nowym Jorku i Chicago, odpowiednio pierwszym i trzecim co do wielkości mieście w kraju. Oklahoma to 20. co do wielkości miasto w Ameryce, liczące około 700 000 mieszkańców.

Deweloperzy zauważają, że Oklahoma się rozwija i twierdzą, że miasto może wesprzeć taki projekt. W latach 2020–2022 powiększyło się o prawie 2 proc. W latach 2010–2020 Oklahoma City było jednym z 14 amerykańskich miast, których populacja zwiększyła się o ponad 100 000 mieszkańców.

Plan inwestycji miałby być wsparciem dla rozwijającego się miasta. Jednak, jak zauważa CNN, propozycja może być z góry skazana na porażkę. Burmistrz Oklahomy nie jest zaangażowany w plan, a jeden z miejskich ekonomistów określił drapacz chmur mianem "gruszek na wierzbie".

Deweloperzy, kierowani przez firmę inwestycyjną Matteson Capital i firmę architektoniczną AO, ogłosili w tym tygodniu plany budowy drapacza chmur w Oklahomie w ramach nowego projektu deweloperskiego o mieszanym przeznaczeniu ze sklepami detalicznymi, restauracjami i innymi atrakcjami.

Ludzie uciekają z biur

Inwestycja zaskakuje także z innego powodu. Po pandemii diametralnie zmienił się styl pracy wielu firm, które teraz w większym stopniu dopuszczają pracę z domu. To osłabiło popyt na powierzchnię biurową. W Stanach Zjednoczonych pustych jest obecnie więcej powierzchni biurowej niż kiedykolwiek od 1979 r. Wiele z najwyższych budynków w Ameryce, takich jak 576-metrowy One World Trade Center w Nowym Jorku i Willis Tower w Chicago, który ma 570 metrów, to budynki biurowe.

Zatem zamiast biur w proponowanej wieży w Oklahomie znajdowałby się hotel Hyatt z setkami pokoi, około 1750 apartamentami i powierzchnią 110 000 stóp kwadratowych na sklepy detaliczne i restauracje.

Deweloperzy twierdzą, że w Bricktown - dzielnicy, w której planowany jest ogromny projekt deweloperski i wieżowiec, istnieje popyt ze względu na nowe możliwości związane ze sportem i rozrywką. Wyborcy niedawno zatwierdzili budowę w okolicy nowej areny dla drużyny NBA Oklahoma City Thunder, a plany dotyczące nowego stadionu piłkarskiego są w toku.

- Oklahoma City pragnie rozwijać się jako główny obszar metropolitalny. Miasto zainwestowało w infrastrukturę otaczającą projekt – powiedział w oświadczeniu dla CNN Scot Matteson, dyrektor generalny Matteson Capital.

Wieżowiec, który ma powstać w Oklahomie o nazwie "Boardwalk at Bricktown"AO

Konieczna jest zgoda władz miasta

Na budowę wieży deweloperzy muszą uzyskać zgodę władz miasta. Zapytany, czy wspiera budowę wieży, burmistrz Oklahomy David Holt przekazał w oświadczeniu przesłanym e-mailem do CNN: "Z moich obserwacji wynika, że ​​prywatni deweloperzy często ogłaszają plany i niektóre z nich zostają zrealizowane, a inne nie. Nie mam zdecydowanej opinii i nie mogę się doczekać, aby śledzić ich wysiłki".

Większą barierą może być finansowanie drapacza chmur, powiedział Stefan Al, architekt i autor książki "Superwysokie: Jak najwyższe budynki na świecie zmieniają kształt naszych miast i naszego życia".

- Nie jestem pewien, czy jest to warte dodatkowych kosztów budowy – powiedział. Im wyższy wieżowiec, tym staje się droższy ze względu na dodatkowe konstrukcje podtrzymujące budynek. - Czy istnieje rynek, który pokryje ten wydatek? - pyta retorycznie Al i stwierdza, że to może być trudny projekt do sprzedaży dla inwestorów.

Wysokie koszty budowy wieżowca i pytania o sens projektu

Koszt całego projektu rozwojowego szacuje się na 1,6 miliarda dolarów, w tym 770 milionów dolarów na wieżę, powiedział Matteson. Dodał, że finansowanie projektu będzie pochodzić z wielu źródeł, w tym z dotacji zatwierdzonych przez miasto w wysokości 200 milionów dolarów. Firma stara się także o dodatkowe fundusze stanowe i federalne.

Jednocześnie, według Jasona Barra, profesora ekonomii na Rutgers University-Newark, który bada ekonomię drapaczy chmur (i jest autorem książki "Miasta na niebie: poszukiwanie najwyższych drapaczy chmur na świecie") zauważa, że budynek "odstawałby bezprecedensowo". Zauważył, że populacja miasta jest silnym wskaźnikiem wysokości najwyższego budynku i wskazał w rozmowie z CNN, że duże miasta, takie jak Nowy Jork, mogą mieć wyższe budynki, ponieważ mają więcej ludzi i więcej firm. Jednak wieża w Oklahomie wydaje się Barrowi "zdecydowanie za wysoka, biorąc pod uwagę populację miasta". Populacja Nowego Jorku jest około 12 razy większa niż populacja Oklahomy, a populacja Chicago jest czterokrotnie większa.

Steve Agee, ekonomista z Oklahoma City University, powiedział, że pomysł to "gruszki na wierzbie", zwłaszcza że stopy procentowe utrzymują się na najwyższym poziomie od 23 lat, co utrudniłoby finansowanie budynku. - Nie widzę tego, żeby ekonomia działała na ich korzyść – stwierdził. - Nie jest dla mnie pojęte, że Oklahoma jest gotowa na taki budynek - stwierdził.

Autorka/Autor:jw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: AO, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ceny benzyny 95 mogą spaść ponownie poniżej 6 złotych za litr, a diesla zbliżyć się do 6 złotych - prognozują analitycy Refleksu. Obserwują oni "gwałtowaną" obniżkę cen ropy, która przełoży się w przyszłym tygodniu na ceny paliw. Analitycy e-patrolu oceniają, że to efekt polityki celnej USA.

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła piątkowej wizyty szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie oraz o cłach Donalda Trumpa i ich wpływie na światową gospodarkę. - Jest bardzo ważne, by prezydent Stanów Zjednoczonych zdał sobie sprawę z niszczących konsekwencji swych wyborów - wskazał premier Francji Francois Bayrou.

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Nord Stream 2 zostanie ponownie uruchomiony? Takie pytanie pojawia się w kontekście deklaracji o gotowości do współpracy biznesowej, które napływają z Moskwy i Waszyngtonu. Jak wynika z analizy zamieszczonej w sobotę na portalu Carnegie Politika, gazociąg jest jedynym sensownym projektem, ale jednocześnie jest istnym "węzłem gordyjskim".

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Źródło:
PAP

Obawiamy się problemów z finansowaniem, jak również nieprzyjemności związanych z imigracją, staraniem się o przedłużenie wiz, podróżami z i do USA - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Kocjan, astrofizyczka, stypendystka Programu Fulbrighta. Administracja Donalda Trumpa wstrzymała finansowanie przez Departament Stanu stypendiów takich jak Fulbright. - Jest to bardzo smutne, bo jak dostałam się na to stypendium, to myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia - tłumaczy Joanna Stempień, logopedka i reporterka.

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

Źródło:
tvn24.pl

Rosnąca liczba dostępnych mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki stabilizuje ich cenę - wynika z danych portalu GetHome. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia cena metra kwadratowego wzrosła w marcu o 2 procent w porównaniu do lutego.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Źródło:
PAP