Amerykański bank SVB upada. Zamieszanie na giełdzie i strach o system

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Amerykański Silicon Valley Bank (SVB) został w piątek zamknięty przez Federalną Agencję Ubezpieczeń Depozytów. Jego głównym działaniem było udzielanie pożyczek dla startupów technologicznych. Na koniec 2022 r. miał ponad 209 miliardów dolarów aktywów. To największy upadek amerykańskiego banku od kryzysu finansowego w 2008 roku.

W piątek Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała o zamknięciu przez nadzór banku Silicon Valley Bank (SVB), pożyczkodawcy dla startupów technologicznych. Podała też, że ubezpieczeni deponenci będą mieć dostęp do swoich depozytów nie później niż w poniedziałek rano. W tym czasie zostaną także ponownie otwarte oddziały banku. Standardowe ubezpieczenie FDIC obejmuje do 250 tys. dolarów na deponenta.

Jak podano w komunikacie FDIC, na koniec grudnia 2022 roku bank miał 209 mld USD aktywów. Depozyty wynosiły ponad 175 mld USD.

Upadek SVB przestraszył inwestorów

Wcześniej w piątek handel akcjami SVB został wstrzymany. W czwartek akcje potaniały 60 proc. po informacjach, że z powodu odpływu depozytów spółka została zmuszona do sprzedaży części aktywów i planowała pozyskać kapitał.

- To duży upadek amerykańskiego banku, największy od 2008 roku. To na pewno wystraszy rynek - powiedziała Sylvia Jablonski, prezes Defiance ETFs.

Mocną przeceną objęte były w piątek akcje innych, regionalnych banków np. First Republic, PacWest i Signature Bank.

Traciły też m.in. Goldman Sachs (spadek o ponad 4 proc.) i Bank of America (spadek o 1 proc.).

Na rynkach nasiliły się rekomendacje do wycofywania przez managerów portfeli swoich funduszy, a obawy o płynność w sektorze bankowym są coraz silniejsze.

- Myślę, że to panika rynkowa, która dotyczy tylko poszczególnych firm - powiedział Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w RW Baird, dodając, że był to kolejny znak tego, jak rynki są kształtowane przez wzrost kosztów finansowania zewnętrznego i koniec ery taniego pieniądza.

- Podejrzewam, że problemy SVB nie mają charakteru systemowego. W przypadku większości banków poprawa marży odsetkowej z powodu rosnących stóp równoważy straty w ich długoterminowych portfelach inwestycyjnych – powiedziała Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets.

Spadki na amerykańskiej giełdzie

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się dużymi spadkami głównych indeksów. Inwestorów wystraszył upadek banku SVB i jego potencjalne implikacje dla szerszego rynku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 1,07 proc. i wyniósł 31.909,64 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,45 proc. i wyniósł 3.861,59 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.138,89 pkt.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości