Ukraina w ciemności. Zdjęcia satelitarne NASA

Autor:
jr/dap
Źródło:
CNN, PAP, TVN24 Biznes

Na zdjęciach NASA opublikowanych przez agencję Reuters widać, jak Ukraina pogrąża się w ciemności, podczas gdy sąsiednie kraje, w tym Rosja, są bardzo dobrze oświetlone. Blackout w Ukrainie jest spowodowany zmasowanym rosyjskim ostrzałem infrastruktury energetycznej.

Jak zauważa portal amerykańskiej telewizji CNN, na zdjęciach NASA widać, jak rosyjska agresja wpłynęła na stan infrastruktury w Ukrainie. Podczas gdy otaczające Ukrainę państwa europejskie, w tym Rosja, mają dostęp do prądu i w związku z tym światła, na dużych obszarach Ukrainy panuje ciemność.

Jak podają ukraińskie władze, w tej chwili w stolicy kraju, Kijowie, około 50 procent odbiorców pozostaje bez prądu. Jednocześnie temperatury są bliskie zera. CNN przytacza jednocześnie dane ONZ, z których wynika, że w całej Europie odnotowano ponad 7,2 mln ukraińskich uchodźców, a ponad 6,9 mln zostało wewnętrznie przesiedlonych.

Wsparcie dla Ukrainy

Regiony i miasta Ukrainy nieustannie borykają się ze skutkami zmasowanych rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury energetycznej, w tym elektrownie, elektrociepłownie, stacje elektroenergetyczne.

Amerykańska rządowa agencja pomocy międzynarodowej USAID przekazała Ukrainie ponad 1000 generatorów prądu, aby szpitale, szkoły, służby ratunkowe, agencje rządowe i inne instytucje publiczne w tym kraju mogły dalej funkcjonować mimo rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę - poinformowała na Facebooku ambasada USA w Kijowie.

"Stany Zjednoczone dalej wspierają Ukrainę i Ukraińców" - napisano w oświadczeniu

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w piątek zwiększenie wsparcia UE w sprawie przywrócenia i utrzymania dostaw energii elektrycznej i cieplnej na Ukrainie. O tych kwestiach rozmawiała w z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Von der Leyen zapowiedziała w oświadczeniu, że UE przekaże Ukrainie wsparcie - 200 transformatorów z Litwy, jeden z Łotwy i 40 generatorów z Rumunii.

- Każdy z tych generatorów może zapewnić nieprzerwane zasilanie małego i średniego szpitala – powiedziała.

Generatory nadziei

W czwartek późnym wieczorem Zełenski informował, że jego kraj stopniowo wychodzi z blackoutu i przywraca dostawy energii elektrycznej, wody, ogrzewania i łączności przerwane w wyniku zmasowanego ostrzału rosyjskiego dzień wcześniej.

- Przez cały dzień trwają naprawy. Stopniowo przywracamy elektryczność, wodę, ogrzewanie i łączność - mówił prezydent Ukrainy w wystąpieniu wideo.

Zełenski poinformował, że w 15 obwodach Ukrainy nadal były problemy z wodą. Najtrudniejsza sytuacja pod tym względem panowała w obwodach: kijowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, lwowskim, połtawskim i charkowskim. Problemy z elektrycznością są największe w tych samych sześciu regionach, a także w Kijowie i obwodach: żytomierskim, winnickim, zakarpackim, iwanofrankowskim, tarnopolskim, mikołajewskim, odeskim, chersońskim i chmielnickim.

Jednocześnie Zełenski wymienił w wystąpieniu zainicjowaną w Parlamencie Europejskim kampanię "Generatory Nadziei", której celem jest zapewnienie Ukrainie generatorów prądu. Agregaty mają pomóc w utrzymaniu funkcjonowania podstawowych obiektów, dostarczając energię do szpitali, szkół, obiektów wodociągowych, ośrodków pomocy humanitarnej i schronów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: CNN, PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości