Ze świata

"The Economist": Indie zaskakują i wyprzedzają Chiny szybciej niż przewidywano

Ze świata


Nowe dane pokazują, że gospodarka Indii rosła pod koniec 2014 roku szybciej niż chińska - pisze "The Economist". I dodaje, że w ostatnich tygodniach ekonomiści Goldman Sachs, Bank Światowy i MFW prognozowali, że Indie urosną szybciej niż Chiny w ciągu najbliższego roku lub nawet dwóch lat. "Ten dzień naszedł wcześniej, niż się spodziewali" - czytamy.

Gospodarka Indii urosła w czwartym kwartale 2014 roku o 7,5 proc. rok do roku. To szybciej niż gospodarka Chin - pisze "The Economist". "Nowe prognozy zostały zapowiedziane już 30 stycznia, gdy Centralne Biuro Statystyki Indii opublikowało zrewidowany szacunek PKB. Wzrost jest zwykle mierzony w odniesieniu do cen i struktury gospodarki w roku bazowym. Jest on co kilka lat aktualizowany. Biuro Statystyki zmieniło rok bazowy z 2004-2005 na 2011-2012. Według tej rachuby PKB dla lat 2013-2014 wzrósł z 4,7 proc. do 6,9 proc." - czytamy.

Zaskoczenie?

Zdaniem "The Economist" ta "galopująca" wartość jest zaskakująca. Indie borykały się bowiem z lekkim kryzysem w 2013 roku. Obecny premier Narendra Modi swoje zwycięstwo w wyborach po części zawdzięcza właśnie "ogólnej konsternacji" wokół gospodarki. "Szacunki z końca ostatniego roku są jednak mniej kłopotliwe. To prawda, że realna stopa wzrostu na poziomie 7,5 proc. wygląda trochę zbyt "żywo" biorąc pod uwagę słabą sprzedaż samochodów, słaby popyt na kredyty i mniejsze przychody wielu giełdowych firm. Szczególnie prężne nie były też dochody z podatków, ale ostatni gwałtowny spadek inflacji wyjaśnia niektóre rozbieżności" - pisze "The Economist". I dodaje, że wzrost przychodów firm spadł częściowo z powodu słabo rosnących cen. Podatki też cierpią na niskiej inflacji - czytamy. Centralne Biuro Statystyki Indii szacuje, że PKB kraju wzrośnie w latach 2014-2015 o 7,4 proc. w ujęciu rocznym. To o 0,5 punktu proc. szybciej niż w poprzednim roku. Jednak nominalny wzrost PKB (wliczający inflację) spaść ma z 13,6 proc. do 11,5 proc. "Innymi słowy, spadająca inflacja sprawia, że aktywność gospodarcza rośnie wolniej niż w rzeczywistości" - czytamy. Według serwisu perspektywy dla gospodarki Indii są jaśniejsze niż dla innych rynków wschodzących. Po powolnym początku rządów premier Modi zamierza kontynuować reformy - pisze "The Economist".

Autor: mn//km / Źródło: The Economist

Pozostałe wiadomości