Ze świata

"Dla Wietnamu współpraca z Polską jest priorytetowa". Nowe umowy w Azji

Ze świata

Prezydent Duda w WietnamieTVN24 BiS
wideo 2/3

Polska jest dla Wietnamu krajem priorytetowym w Europie Środkowej - powiedział we wtorek w Hanoi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, podsumowując rozmowy polityczne szefa państwa w stolicy Wietnamu. Podpisano szereg umów i porozumień, które mają zwiększyć eksport polskich produktów do tego kraju.

Prezydent Andrzej Duda w drugim dniu oficjalnej wizyty w Wietnamie spotkał się w Hanoi z najważniejszymi władzami: prezydentem Tran Dai Quangiem, premierem Nguyen Xuan Phucem oraz sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem.

Wizyta w Wietnamie

Szczerski zaznaczył, że choć społecznie nasze kraje "nie były od siebie daleko, to politycznie Wietnam to kierunek zaniedbany przez ostatnie lata". - (Minęło) dziesięć lat od wizyty w Wietnamie premiera Polski, 18 lat od wizyty prezydenta Polski. Tutaj, w tym regionie w ostatnich latach wszyscy już byli przed nami, były wizyty, także bardzo intensywne wizyty z naszego regionu. Dlatego ważna jest ta dzisiejsza deklaracja władz Wietnamu, że Polska jest krajem priorytetowym dla Wietnamu w Europie Środkowej - powiedział Szczerski polskim dziennikarzom. - Po serii dzisiejszych spotkań możemy to powiedzieć: dla Wietnamu współpraca z Polską jest priorytetowa - dodał szef gabinetu prezydenta. Jak podkreślił, to były bardzo dobre, konkretne rozmowy, a nie tylko kurtuazja dyplomatyczna. - Konkretne rozmowy o konkretnych sprawach, takich jak ruch bezwizowy, połączenia lotnicze, handel, inwestycje, współpraca w ramach umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Wietnamem - mówił Szczerski. Podkreślił, że Polska bardzo wyraźnie poparła zawarcie, ratyfikację i wejście w życie porozumienia handlowego między UE a Wietnamem, co do którego – zaznaczył – nie ma pełnej zgody w Unii. - My wspieramy ruch przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera, żeby UE otwierała się tego typu umowami na partnerów gospodarczych spoza Europy. Jesteśmy zwolennikami otwartych więzi handlowych UE z krajami tego regionu, dlatego prezydent dzisiaj zadeklarował poparcie dla tej umowy - podkreślił. Wejście w życie tej umowy przewidywane jest na 2018 r.

Umowy biznesowe

Szczerski zaznaczył, że polski rząd umieścił Wietnam wśród pięciu rynków szczególnie ważnych dla aktywizacji polskiego eksportu. - A więc spotykamy się w naszych wzajemnych oczekiwaniach. Wietnam chce odbudować dobrą tradycję ścisłych więzów z Polską, międzyludzkich, ale także gospodarczych. Polska także szuka w Wietnamie poważnego partnera dla inwestycji, handlu - powiedział Szczerski. Bilans wymiany handlowej między naszymi krajami jest duży, ale ujemny dla Polski i dlatego zależy nam, aby polski eksport do Wietnamu zwiększył się oraz by pojawiły tu polskie inwestycje. Szczerski zaznaczył, że we wtorek w obecności prezydentów Polski i Wietnamu podpisano szereg umów i porozumień. Jak mówił, dzięki międzyrządowej umowie finansowej Wietnam będzie kupował w Polsce specjalistyczny sprzęt dla straży pożarnej, policji, a także statki ratownicze. Na mocy podpisanej ramowej umowy o współpracy finansowej między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. Umowę inwestycyjną o wartości 50 mln dolarów podpisały spółki farmaceutyczne Adamed Holding i Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC. Grupa Adamed nabyła pakiet kontrolny wietnamskiej firmy. Transakcja stanowi największą polską inwestycję bezpośrednią w Wietnamie.

Studia w Polsce

Szef gabinetu prezydenta dodał, że bardzo ważne są także relacje międzyludzkie między naszymi krajami. Jak zaznaczył,"społeczność wietnamska w Polska jest liczna, dobrze zakorzeniona, z dobrymi tradycjami". Przypomniał, że w poniedziałek prezydent Duda spotkał się w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni. Z kolei we wtorek w obecności prezydentów Polski i Wietnamu podpisano umowę między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a wietnamskim Ministerstwem Oświaty i Szkolenia Zawodowego, która ma na celu m.in. zwiększenie liczby studentów z Wietnamu na uczelniach w Polsce. Umowę tę podpisał wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceminister oświaty i szkolenia zawodowego Wietnamu Nguyen Van Phuc. Gowin podkreślił, że Polska tradycyjnie była ważnym partnerem Wietnamu w dziedzinie szkolnictwa wyższego. - Duża część obecnych wietnamskich elit politycznych, gospodarczych, naukowych to ludzie wykształceni w Polsce - powiedział. Zauważył, że w ostatnich latach studentów z Wietnamu było w Polsce zdecydowanie mniej niż w przeszłości – około 300. - Rząd przez ostatnie lata fundował stypendia dla 10 takich studentów. W tej chwili ta liczba jest podwojona - mówił wicepremier. Ważnym elementem porozumienia jest także to, że dzięki niemu uczelnie wietnamskie będą mogły zawierać porozumienia z konkretnymi uczelniami w Polsce - mówił Gowin. - Do tej pory bez tej umowy międzyrządowej taka bilateralna współpraca była niemożliwa - zaznaczył. Gowin dodał, że Polsce zależy też na tym, by uruchomić w Wietnamie studia w zakresie kultury, historii i współczesności naszego kraju. Jak tłumaczył, uruchomienie lektoratu języka polskiego na Uniwersytecie w Hanoi, czego dotyczy list intencyjny podpisany we wtorek między MNiSW a Uniwersytetem w Hanoi, to pierwszy krok ku temu.

Rolnictwo i środowisko

We wtorek w obecności obu prezydentów podpisano też m.in. memorandum o współpracy między resortami rolnictwa i środowiska Polski.

Minister środowiska Jan Szyszko, który podpisywał umowę o współpracy naszych krajów w dziedzinie zasobów naturalnych i środowiska, powiedział polskim dziennikarzom, że wraz z intensywnym rozwojem gospodarczym Wietnamu wrastają zagrożenia dla środowiska naturalnego tego kraju. Jak mówił, chodzi m.in. o jakość wody, segregację odpadów i politykę klimatyczną. - Polska jest tu liderem. Jesteśmy gotowi dostarczyć najnowsze technologie w zakresie "kultury współżycia ze środowiskiem". Z drugiej strony w przyszłym roku organizujemy konferencję COP24, czyli szczyt klimatyczny ONZ, na którym będziemy opracowywali mapę drogową osiągnięcia celów wytyczonych przez porozumienie paryskie. Wietnam w tym zakresie odgrywa dużą rolę w tej części świata - powiedział Szyszko. Porozumienie o współpracy między resortami rolnictwa obejmuje m.in. kwestie fitosanitarne i weterynaryjne, naukowe, a także zdobywania nowych rynków. Wiceminister rolnictwa Ewa Lech zaznaczyła, że połowa polskiego eksportu do Wietnamu to produkty rolno-spożywcze. - Wartość tego eksportu to obecnie 115 mln euro, ale mamy ujemne saldo i chcielibyśmy poszerzyć nasz wolumen na przykład o wołowinę i borówkę amerykańską - podkreśliła Lech.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP