Świat bez kawy, czekolady i wina? "Działamy w zaklętym kręgu"

Ze świata

TVN24 BiSŚwiat bez kawy, czekolady i wina?

Do 2080 roku znikną wszystkie pola uprawy kawy - podał Instytut Klimatyczny, czyli jeden z głównych think-thank w Australii zajmujący się ochroną klimatu. Podobny los może spotkać uprawy kakao i winogron. Dlaczego tak się dzieje i czym można zastąpić te produkty? Odpowiedzi na te pytania szukali goście programu "Otwarcie Dnia".

Jak podaje Instytut czynniki klimatyczne mają przyczynić się do zmniejszenia upraw kawy o połowę już w 2050 roku. Do 2080 roku uprawy mają zniknąć całkowicie. - Kawa to tylko jeden z produktów czy jedna z roślin, o której można mówić, że ucierpi. Podnoszenie się średniej globalnej temperatury wpływa na to, że ucierpią gatunki upraw, które są najbardziej wrażliwe na zmianę temperatury i niedostatki wody - powiedziała Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska, czyli organizacja walczącej o ochronę przyrody.

Jak dodała, plony będą coraz niższe - "chyba, że uda powstrzymać się wzrost globalnej temperatury na poziomie nie wyższym niż 2 stopnie Celsjusza".

Zaklęty krąg

Guzek zwróciła uwagę, że produkcja kawy zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. - Dawniej kawę uprawiano w miejscach zacienionych, gdzie było sporo drzew i ta kawa świetnie tam rosła. Teraz potrzeba trochę więcej przestrzeni na plantacje kawy i w związku z tym wycina się drzewa. Zaczęliśmy trochę działać w zaklętym kręgu. Wycinamy drzewa pod uprawę kawy, a ona nie rośnie zbyt dobrze z powodu braku cienia i ma zbyt mało wody - tłumaczyła.

Problem dotyczy nie tylko kawy i czekolady, ale również wina. - We Francji są takie rejony, w których winnice nie mają się dobrze właśnie ze względu na to, że jest tam coraz mniej wody, podnosi się też temperatura - zaznaczyła Guzek.

Szef kuchni Jakub Kuroń zastanawiał się, czym można zastąpić kawę i czekoladę. - To są tak subtelne smaki, które ciężko jest czymkolwiek zastąpić. Jest taka roślina jak karob. Można ja nazwać biedniejszym kuzynem kakao, ale jest bogatsza w składniki odżywcze. Jest słodsza, ma więcej witamin i mikroelementów. Ale czy ma tą samą głębię smaku? To dla kucharza jest najważniejsze - podkreślił.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock