Grecja odwołuje loty, kontrolerzy strajkują. Chcą unijnych reform

Ze świata


Około 22 lotów krajowych i międzynarodowych odwołano, a 173 przełożono na lotnisku w Atenach w środę z powodu czterogodzinnego strajku kontrolerów ruchu lotniczego, którzy domagają się dostosowania zrzeszającej ich instytucji do standardów UE.

Grecki urząd lotnictwa cywilnego przekazał, że nie jest w stanie podać liczby anulowanych połączeń lotniczych w skali całego kraju. Zapewnił jednak, że pasażerowie zostali poinformowani o możliwych opóźnieniach. Strajk potrwa w godzinach 13-17 czasu polskiego.

Czego chcą?

Kontrolerzy domagają się zrestrukturyzowania ich agendy rządowej i utworzenia, zgodnie z unijnymi wymogami, niezależnej instytucji. Twierdzą, że pomoże to rozwiązać problemy wynikające z niedoboru pracowników i braku środków na konserwację systemów kontroli ruchu lotniczego. Związek zawodowy kontrolerów ruchu lotniczego zagroził eskalacją strajku od 14 sierpnia, jeśli rząd nie odpowie na ich postulaty.

Kto jeszcze?

Do piątku trwa jednocześnie strajk lekarzy państwowej służby zdrowia, którzy domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Rząd Grecji prowadzi obecnie rozmowy z kredytodawcami w sprawie memorandum reform, do których zadłużony kraj ma się zobowiązać, by w zamian otrzymać trzyletni program pomocy finansowej w wysokości ok. 86 mld euro.

MFW stawia radykalne wymogi ws. GrecjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Raporty: