Rosyjska gospodarka okiem amerykańskiej agencji ratingowej. Jest decyzja

Autor:
mp
Źródło:
PAP

S&P ponownie obniżył ocenę długoterminowego zadłużenia Rosji z "CCC-" do "CC" uzasadniając to problemami tego kraju ze spłatą zobowiązań z tytułu denominowanych w dolarach euroobligacji z terminem wykupu w 2023 i 2043 - podał Reuters.

Problemy Rosji ze spłatą zobowiązań wynikają z międzynarodowych sankcji, które ograniczyły dostępność jej rezerw walutowych, a także dostęp do globalnych systemów i rynków finansowych oraz infrastruktury - stwierdziła agencja ratingowa.

S&P ponownie obniżył rating Rosji - do CC

"Mimo, że publiczne wypowiedzi rosyjskiego ministra finansów sugerują, że rząd nadal stara się przekazywać właścicielom obligacji płatności, uważamy, że obsługa zadłużenia rosyjskich euroobligacji, które zapadają w ciągu najbliższych kilku tygodni, może napotkać podobne trudności techniczne" - podał S&P.

Według czwartkowych informacji Reutersa ze źródeł rynkowych, niektórzy wierzyciele otrzymali w dolarach odsetki od rosyjskich obligacji, których płatność przypadała na ten tydzień. Inni powiedzieli, że mają je dopiero otrzymać, ale są co do tego optymistyczni.

26 lutego S&P obniżył rating kredytowy Rosji do "BB+", czyli poziomu śmieciowego, tłumacząc to ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę. 3 marca agencja dokonała kolejnej obniżki noty - do poziomu "CCC-".(PAP)

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości