Węgry już nie śmieciowe. S&P zrobiła prezent Orbanowi

Ze świata

European CommisionViktor Orban

Po latach utrzymywania Węgier w kategorii śmieciowej, agencja Standard & Poor’s wydała w piątek decyzję o podniesieniu krajowego ratingu długu do poziomu inwestycyjnego - informuje Reuters. Ten zaskakujący ruch, to forma nagrody dla premiera Viktora Orbana za naprawienie finansów państwa oraz pobudzenie gospodarki - dodaje agencja informacyjna.

Agencja S&P podniosła rating Węgier do BBB- z BB+, zwracając uwagę na polepszające się oczekiwania - zarówno dotyczące polityki fiskalnej, zewnętrznej, jak i wzrostu gospodarczego. To zielone światło dla inwestorów, w tym funduszy emerytalnych, które teraz znów będą mogły kupować węgierskie obligacje.

Rynki się nie spodziewały

Rynki nie spodziewały się takiego ruchu zbyt szybko. Nadszedł on po majowej podwyżce Fitcha, która sprawiła, że kurs forinta wystrzelił. Oczekuje się, że mechanizm obniży rentowność węgierskich obligacji skarbowych, jako że inwestorzy zechcą ulokować swoje pieniądze w węgierskich aktywach. Powrót Węgier do poziomu inwestycyjnego może polepszyć pozycję Orbana w okresie, gdy rozczarowuje on swoich międzynarodowych partnerów, prezentując swoje nieustępliwe stanowisko dotyczące migrantów i uchodźców.

Orban, który pokazał Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu drzwi po tym, gdy doszedł do władzy w 2010 roku, decydował się na uprawianie raczej samodzielnej polityki gospodarczej.

Dobre wyniki

S&P uznało, że gospodarka Węgier w nadchodzących latach będzie rozwijała się w średnim tempie 2,5 proc. To o 0,5 pp szybciej niż przewidywały dotychczasowe prognozy. Pomóc ma jej w tym rosnąca konsumpcja, podczas gdy dług publiczny spadnie do ok. 70 proc. PKB w 2019 roku (z 75 proc. w 2015 roku). „Zewnętrzny finansowy profil Węgier, który poprawił się znacząco od czasu 2009 roku, pozostanie solidy” - stwierdziła agencja S&P. „Rosnące zatrudnienie oraz realny dochód rozporządzalny będą raczej kontynuowały napędzanie wzrostu prywatnej konsumpcji” - czytamy dalej w uzasadnieniu. Jeśli chodzi zaś o deficyt budżetowy, to oczekuje się, że w 2016 roku deficyt spadnie do 1,8 proc. PKB, o wiele poniżej niż regulowany przez UE sufit wynoszący 3 proc.

Owoce

Minister gospodarki Węgier Mihaly Varga powiedział, że ta podwyżka była „znacznie opóźniona”. Może jednak spowodować, że finansowanie długu będzie tańsze, a forint poszybuje w górę. - Dobre wyniki węgierskiej gospodarki zrodziły owoce. Rynek poczynił ten krok dawno temu, teraz powróciliśmy do kategorii, do której należeliśmy przez pewien czas - Varga powiedział podczas konferencji. Dodał, że trzecia agencja ratingowa Moody’s może podnieść rating Węgier do poziomu inwestycyjnego w listopadzie, kiedy to planowany jest kolejny przegląd. Węgierski rating został obniżony do śmieciowego przez główne agencje ratingowe, po tym jak Orban przejął władzę w 2010 roku i zaczął stosować niekonwencjonalne polityki równoważące budżet - w tym m.in. kary podatkowe w sektorze finansowym. Wprowadził m.in. podatek bankowy.

Rozejm z bankami

W zeszłym roku Orban zawiązał jednak rozejm z bankami, które przez lata trzymał w garści. A jego prawicowy rząd od 2012 roku utrzymywał deficyt budżetowy mocno pod kontrolą. Maklerzy uważają, że węgierskie aktywa dzięki tej podwyżce szybko zaczną czerpać korzyści. Commerzbank oraz KH Bank przewidują, że węgierskie aktywa i obligacje będą teraz popularne pośród inwestorów. Węgierski bank centralny ma zamiar odbyć we wtorek spotkanie dotyczące stóp procentowych. Oczekuje się, że utrzyma on główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie wynoszącym 0,9 proc.

Zobacz: Echa spotkania Kaczyńskiego i Orbana w Krynicy. „To bardziej show niż poważna polityka”

Autor: ag//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: European Commision