TVN24 Biznes | Ze świata

Wróżka została zatrudniona przez bank centralny

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentoweTVN24
wideo 2/4
TVN24Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe

Narodowy Bank Rumunii zatrudnił popularną bukareszteńską wróżkę, która znana jest pod pseudonimem Minerva. Celebrytka zapowiedziała, że w związku z nową pracą w banku centralnym będzie musiała zmienić styl życia.

Znana z poczucia humoru 64-latka nie podała od kiedy i dlaczego postanowiła porzucić dotychczasową profesję. W dostępnym w internecie nagraniu wyjaśniła jedynie, że nową pracę będzie wykonywać sumiennie, ograniczając pojawianie się w mediach oraz "wypady" na miasto.

Narodowy Bank RumuniiShutterstock

Wróżka zatrudniona przez Narodowy Bank Rumunii

Gabriela Dima - od 50 lat znana jako Minerva - dodała, że w banku centralnym Rumunii powierzono jej kierownicze stanowisko.

Jak ustalił bukareszteński portal Hotnews, astrolożka w nowym miejscu pracy stoi na czele działu zaopatrzenia.

Rumuńskie media zgodnie przyznają, że kwalifikacji stołecznej wróżce nie brakuje. Wskazują, że poza ukończeniem studiów na wydziale psychologii i aktorstwa Dima jest też z zawodu prawniczką.

Stopy procentowe

Inflacja w Rumunii w czerwcu 2022 roku wyniosła 15,05 procent. W lipcu bank centralny podwyższył stopy procentowe o 100 pb - do 4,75 proc. 

"W obliczu kombinacji wyjątkowo wysokiej inflacji, rosnących oczekiwań inflacyjnych i słabych kursów walutowych uważamy, że banki centralne krajów CEE-4 (Węgry, Polska, Czechy, Rumunia - red.) nie mają innego wyboru niż utrzymanie proaktywnego podejścia w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Obecnie prognozujemy końcową stopę procentową na poziomie 13,00 proc. na Węgrzech oraz 8,00 proc. w Polsce, Czechach i Rumunii" - wskazał pod koniec lipca Goldman Sachs.

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej podczas lipcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do poziomu 6,50 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku. Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w Polsce w lipcu wyniosła 15,5 procent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości