TVN24 Biznes | Ze świata

Rozmowy w sprawie umowy o wolnym handlu UE-Australia przełożone po raz drugi

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kolejna tura negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między UE i Australią została przełożona po raz drugi - powiedział w piątek australijski minister do spraw handlu Dan Tehan. Powodem impasu w rozmowach jest zerwanie przez Canberrę kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych - pisze Agencja Reutera.

Poprzednio negocjacje zostały odłożone 1 października i miały się rozpocząć w listopadzie, a tym razem przełożono je na luty 2023 roku.

Kolejna runda rozmów między UE a Australią ma dotyczyć takich obszarów, jak handel, usługi, inwestycje i prawa własności intelektualnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pakt bezpieczeństwa AUKUS i zerwany kontrakt

We wrześniu Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt bezpieczeństwa AUKUS. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym o wartości 56 mld euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem.

Decyzja ta wywołała poważny konflikt dyplomatyczny Francji z USA oraz Australią. W geście solidarności z Paryżem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że możliwość zawarcia umowy między UE a Australią stanęła pod znakiem zapytania - zwraca uwagę Reuters.

Odwołany francuski ambasador wrócił do Canberry

Canberra stara się naprawić stosunki z Francją i Unią, i wyznaczyła wysokiej rangi doradcę premiera Scotta Morrisona na specjalnego wysłannika do Wspólnoty.

Francuski ambasador w Australii, którego po wybuchu kryzysu dyplomatycznego wywołanego zerwaniem umowy na dostawy okrętów odwołano do Paryża, wrócił w tym tygodniu do Canberry.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości