Paryż dementuje. "Żadna firma we Francji nie podpisała kontraktu na produkcję szczepionki Sputnik V"

Autor:
mp,kris
Źródło:
PAP
EMA oceni rosyjską szczepionkę Sputnik V
EMA oceni rosyjską szczepionkę Sputnik VTVN24
wideo 2/4
TVN24EMA oceni rosyjską szczepionkę Sputnik V

Rosyjskie szczepionki Sputnik V będą produkowane we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech – podał Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (FRPI), który jest producentem Sputnika V. Służby prasowe francuskiego ministerstwa przemysłu zaprzeczają doniesieniom dotyczącym Francji.

Wypowiedź szefa RFPI Kiriłła Dmitrijewa przekazała telewizja Rossija 24. Dmitrijew nie podał żadnych szczegółów. Wcześniej szef funduszu zapowiadał, że do końca marca br. poinformuje o około 20 projektach współpracy w 10 krajach, w tym we Włoszech.

Francuzi zaprzeczają

Francja zaprzeczyła we wtorek, że będzie produkować rosyjską szczepionkę na koronawirusa Sputnik V. "Żadna firma we Francji nie podpisała kontraktu z Rosją na produkcję szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V" – oświadczyły służby prasowe francuskiego ministerstwa przemysłu.

"Nie znaleźliśmy firmy, która spełniałaby ich wymagania" – wyjaśnia resort. Natomiast jeden z doradców prezydenta Francji Emmanuela Macrona, na którego powołuje się Agencja Reutera, tłumaczył dziennikarzom, że Paryż pozostawia "otwarte drzwi" dla partnerstwa między Francją a Rosją w sprawie Sputnika V.

- To jedna z kwestii, w których być może dojdzie do owocnej współpracy – powiedział doradca. - Jedna z trudności, które dotyczą Sputnika, to dostęp do mocy produkcyjnych w ilościach, jakich Rosjanie oczekują – stwierdził.

Dodał, że jesienią ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin poprosił Macrona o pomoc w procesie produkcji szczepionki. Francuski prezydent wysłał wówczas delegację naukową do Rosji w celu zbadania szczepionki i starał się pomóc Moskwie złożyć wniosek do Europejskiej Agencji Leków.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Informacja Włosko-Rosyjskiej Izby Handlowej

Włosko-Rosyjska Izba Handlowa poinformowała ze swej strony o zawarciu porozumienia między RFPI, a szwajcarską firmą farmaceutyczną Adienne w sprawie produkcji Sputnika V we Włoszech. Według rosyjskich agencji informacyjnych propozycję wspólnej produkcji złożyła Rosjanom włoska firma Adienne Srl, która należy do szwajcarskiego holdingu farmaceutycznego. Włosko-Rosyjska Izba Handlowa pośredniczyła w negocjacjach z przedstawicielami władz Rosji.

"Decyzja ta pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy i na całkowitą kontrolę nad procesem (produkcji)" – głosi komunikat.

Szef Włosko-Rosyjskiej Izby Handlowej Vincenzo Trani oświadczył, że porozumienie jest "pierwszym tego rodzaju zawartym z partnerem z Europy i można nazwać je historycznym wydarzeniem". Jest ono również "dowodem na dobry stan relacji dwustronnych między naszymi krajami" – oświadczył Trani, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne.

Produkcję we Włoszech RFPI chce rozpocząć w czerwcu. Do końca roku wyprodukowanych ma zostać 10 mln dawek preparatu.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podała we wtorek, że Sputnik V został do tej pory zatwierdzony do użycia w 46 krajach.

Apel europejskiej agencji

W niedzielę Europejska Agencja Leków (EMA) wezwała członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę COVID-19 Sputnik V, podczas gdy agencja dokonuje przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

- Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach – powiedziała Christa Wirthumer, przewodnicząca rady zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA) w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

- Możemy mieć Sputnik V na rynku w przyszłości, kiedy odpowiednie dane zostaną sprawdzone. Przegląd ciągły szczepionki rozpoczął się teraz w EMA – dodała. - Pakiety danych pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, zostanie również dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej – powiedziała.

Autor:mp,kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości