Ze świata

Rosja odpowiada na sankcje. Przedłuża zakaz importu z Zachodu

Ze świata

shutterstock.comRosjanie nie kupią zachodniej żywności jeszcze przez co najmniej rok

Zakaz importu do Rosji żywności z zachodnich państw został przedłużony o rok - poinformował w środę rosyjski prezydent Władimir Putin. To odpowiedź na przedłużenie sankcji przez Unię Europejską.

Władimir Putin poinformował dziś, że rozszerzył o rok zakaz importu żywności z krajów Zachodu. Zakaz obejmuje kraje, które poparły unijne sankcje wobec Moskwy za jej destabilizujące działania na wschodzie Ukrainy.

Odpowiedź Moskwy

Wśród państw, które nie będą mogły sprzedawać swoich produktów żywnościowych do Rosji znalazły się Stany Zjednoczone, Australia, Kanada Norwegia oraz kraje Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć, że w ostatni poniedziałek ministrowie państw UE podjęli w poniedziałek decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia 2016 roku.

Ograniczenia

Wprowadzone w sierpniu 2014 roku sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Rosja, w reakcji na sankcje UE, USA i Kanady, wprowadziła w sierpniu zeszłego roku zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii o łącznej wartości 9 mld dolarów.

UE jednogłośnie i bez litości dla Rosji. Przedłuża sankcje gospodarczeTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com