Rosnieft inwestuje w Wenezueli. Umowa na miliardy dolarów

TVN24 Biznes

rosneft.comRosnierf zainwestuje w Wenezueli

Rosyjski naftowy gigant Rosnieft i Wenezuela uzgodniły warty 14 mld dolarów plan inwestycji w sektorze ropy i gazu - poinformowała agencja Reuters, powołując się na oświadczenie prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

- Mieliśmy wspaniałe spotkania i zgodziliśmy się na inwestycje warto ponad 14 mld dolarów - powiedział Maduro w wywiadzie telewizyjnym, tuż po zakończonych negocjacjach z szefem Rosnieftu Igorem Sieczinem.

Spora skala

Rzecznik Rosnieftu powiedział RIA Novosti, że projekt obejmuje już istniejące i te planowane inwestycje. Z kolei Madura w wywiadzie telewizyjnym podkreślił, że zainwestowane środki pomogą podwoić wenezuelską produkcję ropy. Nie zdradził jednak, w jaki sposób inwestycje zostaną wykorzystane i kto zapewni finansowanie. W rozmowach uczestniczyli też - obok Sieczina i Madura - Diosdado Cabello, szef Zgromadzenia Narodowego Wenezueli i Eulogio del Pino, prezes państwowej spółki naftowej Petroleos de Venezuela (PDVSA). Zarówno PDVSA jak i wenezuelskie ministerstwo ropy nie odpowiedział na prośbę Reutersa o komentarz do sprawy. Według informacji zamieszczonych na oficjalnym profilu PDVSA na Twitterze kraje "stworzą razem spółki" i chcą rozwijać rezerwy ropy w Orinoco Oil Belt na północy Wenezueli. Tam znajduje się jedno z największych na świecie złóż ropy. W czwartek Rosnieft oświadczył, że zamierza zwiększyć własną produkcję ropy z 1,6 mln ton w zeszłym roku, do 8 mln ton w 2019. Komunikat głosi też, że Rosnieft zainwestował 1,8 mld dolarów w spółkę join ventures w Wenezueli. Reuters informuje też, że rosyjski koncern zaproponował także zwiększenie swoich udziałów w Petromonagas (join ventures z PDVSA) z 16,7 do 40 proc.

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: rosneft.com