Rosja wyemituje banknot na cześć Krymu

Ze świata

wikimedia.org/ (CC BY-SA 3.0) | Derevyagin IgorRosja anektowała Krym na początku 2014 roku

Banknot o nominale 100 rubli trafi do obiegu w przyszłym miesiącu w Rosji. W ten sposób władze na Kremlu chcą upamiętnić aneksję Krymu - podaje "The Moscow Times".

20 mln nowych banknotów trafi do Rosjan w przyszłym miesiącu. - Okolicznościowe pieniądze będą wyposażone w symbole nawiązujące do Krymu i Sewastepolu - poinformował Gieorgij Luntowski, pierwszy zastępca przewodniczącego banku centralnego Rosji.

Kolejny raz

Dodał również, że projekt wdrożenia do obiegu nowych banknotów jest również konsultowany z władzami Krymu i Sewastapolu.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy Rosja wyemitowała pieniądze upamiętniające aneksję Krymu. W październiku ubiegłego roku rosyjski bank centralny wypuścił dwie monety 10 rublowe, na których widniał wizerunek "Jaskółczego Gniazda", czyli popularnego zamku z Jałty oraz kolumny nazywanej Pomnikiem Zatopionych Okrętów, która znajduje się w Swewastopolu.

Aneksja Krymu

Na początku 2014 roku Rosja pod pretekstem obrony rosyjskojęzycznej ludności i przywracania historycznej sprawiedliwości anektowała Krym. Oderwało to półwysep od Ukrainy.

Autor: msz / Źródło: The Moscow Times,

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/ (CC BY-SA 3.0) | Derevyagin Igor