Rosja umknie recesji? Firmy optymistyczniej zerkają w przyszłość

Ze świata

CC BY SA Wikipedia | Kirill VinokurovRosyjska gospodarka wyjdzie na prostą?

Ostrożny optymizm zaczyna się pojawiać w sektorze usług w Rosji i to pomimo że gospodarka skręca w kierunku recesji - pisze "The Moscow Times" powołują się na raport HSBC.

Jak czytamy, w marcu sektor usług w Rosji nadal się kurczył, ale już w znacznie wolniejszym tempie niż w lutym. Wówczas ten spadek był najszybszy od marca 2009 roku.

Skorygowany sezonowo indeks aktywności, który śledzi zmiany w takich branżach jak hotelarstwo, restauracje, transport, telekomunikacja itp. wyniósł w marcu 46,1, wobec 41,3 w lutym. Wynik powyżej 50 oznacza wzrost, poniżej - spadek. - Firmy wyznaczają bardziej optymistyczne oceny przyszłości niż w poprzednich siedmiu miesiącach - podkreślił Paul Smith, starszy ekonomista w Markit, który współpracuje z HSBC przy badaniu. Raport podkreśla, że lepszą przyszłość widzi ponad 1/3 ankietowanych firm.

Firmy optymistyczne

To jednak nie przeszkadza biznesowi ciąć miejsc pracy - pisze "The Moscow Times". Zatrudnienie spada od 13 miesięcy z rzędu, tak jak liczba nowych przedsiębiorstw. Na początku tygodnia Capital Economics podała, że sektor usług szczególnie dotkliwie odczuł kryzys gospodarczy w Rosji. Są one obecnie, inaczej niż w latach 2008-2009 pod większą presją rynku - czytamy. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2015 roku sprzedaż detaliczna w Rosji spadła o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Inflacja wyniosła 16,7 proc., a pensje spadały o 10 proc. - wynika z raportu.

Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje RosjaTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Kirill Vinokurov