Zamrożono majątek byłego kierowcy F1 i jego ojca

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

We Włoszech zamrożono majątek o wartości 105 milionów euro, który należy do byłego rosyjskiego kierowcy Formuły 1 Nikity Mazepina oraz jego ojca - Dmitrija Mazepina. Oligarcha został objęty sankcjami przez Unię Europejską - podała agencja Ansa. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjskiego kierowcę wykluczono w marcu z zespołu Haas.

Włoska Gwardia Finansowa zajęła nieruchomość o nazwie Rocky Ram w miejscowości Portisco w prowincji Olbia na Sardynii. Jak wyjaśniła Ansa, kompleks budynków jest zapisany na zagraniczną firmę, która jest powiązana z Mazepinami.

Nikita Mazepinmotorsports Photographer / Shutterstock

Dmitrij Mazepin to białorusko-rosyjski biznesmen, większościowy udziałowiec i prezes Uralchemu, jednego z największych w Rosji producentów nawozów mineralnych i saletry amonowej. Był sponsorem amerykańskiego zespołu Formuły 1 - Haas, w którym jeździł jego syn.

Dmitrij i Nikita MazepinJoe Portlock/Formula 1/Getty Images

W ostatnich tygodniach włoska policja skonfiskowała wille i jachty o wartości ponad 900 mln euro od bogatych Rosjan, którzy zostali umieszczeni na listach sankcji Unii Europejskiej - podał Reuters.

Agencja dodała, że najcenniejszym skonfiskowanym do tej pory aktywem jest superjacht miliardera Andrieja Melniczenki o wartości ok. 530 mln euro, który został skonfiskowany w północnym porcie Triestu.

Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach

Piąty pakiet sankcji na Rosję

Unia Europejska wprowadza piąty pakiet sankcji na Rosję po inwazji na Ukrainę. Restrykcje zostały zatwierdzone w piątek przez Radę UE.

Pakiet zakłada m.in. zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 roku. Ponadto całkowity zakaz transakcji został nałożony na cztery kluczowe rosyjskie banki, które mają 23 proc. udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego.

Po usunięciu z systemu SWIFT banki te zostaną teraz poddane zamrożeniu aktywów, a tym samym zostaną całkowicie odcięte od rynków UE.

Czytaj także: Mrożenie rosyjskich majątków w Polsce. Są dane ministerstwa

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Joe Portlock/Formula 1/Getty Images

Pozostałe wiadomości