TVN24 Biznes | Z kraju

Mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję. Są dane ministerstwa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu: projekt zmian w konstytucji gotowy
Rzecznik rządu: projekt zmian w konstytucji gotowyTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik rządu: projekt zmian w konstytucji gotowy

Polska do 24 marca zastosowała sankcje wobec trzech osób oraz pięciu podmiotów. Łączna wartość zamrożonych środków wynosi około 126 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Chodzi o sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Senator KO Krzysztof Brejza wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o przedstawienie informacji o zamrożeniu majątku obywateli Federacji Rosyjskiej na terenie Polski. Senator zapytał, wobec ilu obywateli zastosowano zamrożenie majątku i o szacunkową wartość ich zamrożonego majątku.

Brejza poinformował w czwartek we wpisie na Twitterze, że otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Finansów.

Mrożenie rosyjskich majątków

Resort podał, że do 24 marca br. zamrożono aktywa należące do 3 osób oraz 5 podmiotów. "Do 24 marca br. na podstawie rozporządzenia Rady (UE) 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających, zidentyfikowano i zastosowano sankcje wobec 3 osób oraz 5 podmiotów" - czytamy w odpowiedzi.

MF wskazało, że łączna wartość zamrożonych środków wynosi ok. 126 mln zł.

Zmiany w Konstytucji RP

Minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber poinformował w czwartek, że projekt zmian w konstytucji, który dotyczy konfiskaty mienia podmiotów wspierających Rosję oraz niewliczania wydatków na obronę do długu publicznego, został wniesiony przez klub PiS.

Wcześniej do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy, która ma umożliwić mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję. Rzecznik rządu Piotr Mueller podkreślał, że przepisy te mówią o "mrożeniu", a nie konfiskacie majątków, bo do tego "niezbędna jest zmiana konstytucji". - Czas mrożenia zabezpieczy te majątki przed tym, aby właśnie później, po zmianach przepisów konstytucyjnych, można było podjąć dalsze działania - wyjaśniał.

Żeby zmienić konstytucję, potrzeba jest większość 2/3 głosów w Sejmie. Rząd musiałby się porozumieć z opozycją.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości