TVN24 Biznes | Ze świata

Ile rosyjskich aktywów zamroziła Szwajcaria? Są nowe dane

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję
Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na RosjęTVN24
wideo 2/4
TVN24Truszczyński o katalogu sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję

Zachód nałożył sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę. Rząd Szwajcarii poinformował, że do tej pory w ramach sankcji zamrożone zostały rosyjskie aktywa warte około 6,3 miliarda franków szwajcarskich.

- 7 kwietnia zamrożono 7,5 mld franków. Od tego czasu zgłoszono (zamrożenie) kolejnych 2,2 mld franków, ale 3,4 mld tymczasowo zamrożonych aktywów zostało zwolnionych - powiedział dziennikarzom Erwin Bollinger z szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych SECO, który nadzoruje przestrzeganie sankcji.

- Nie możemy zamrażać środków, jeśli nie mamy wystarczających podstaw - zastrzegł.

Sankcje wobec Rosji

Agencja Reutera podała, że rosną naciski na Szwajcarię, aby szybciej identyfikowała i zamrażała aktywa setek Rosjan objętych sankcjami. Kraj jest bowiem uznawany przez moskiewskie elity za bezpieczną przystań do przechowywania majątków.

Komisja Helsińska przy Kongresie USA na początku maja br. uznała Szwajcarię za czołowy podmiot wspierający "rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i jego kolesiów", którzy według Komisji wykorzystali szwajcarskie przepisy do ukrywania i ochrony swoich dochodów. Szwajcarski rząd odrzucił te oskarżenia. Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem zażądał od rządu USA "natychmiastowego skorygowania tego mylnego wrażenia".

Zgodnie z szacunkami Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld franków szwajcarskich. Najwięcej ma się znajdować na rachunkach w UBS i Credit Suisse. - Kwota zamrożonych aktywów nie jest miarą skuteczności sankcji - powiedział Bollinger, dodając, że zamrożenie aktywów zdecydowanie nie jest najważniejszym środkiem w szerokim pakiecie sankcji.

Szwajcaria, z pewnymi wyjątkami, stosuje się do sankcji nałożonych przez UE wprowadzonych w odpowiedzi na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę. Pod koniec marca, zgodnie z decyzją rządu w Bernie, m.in. zabroniony jest eksport ze Szwajcarii towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego. Zabronione jest również działanie w Szwajcarii rosyjskich przedsiębiorstw sektora energetycznego oraz udzielanie pożyczek lub innych środków finansowych takim podmiotom.

Władze Szwajcarii wprowadziły także zakaz importu towarów żelaznych i stalowych z Rosji oraz eksportu do Rosji towarów luksusowych i tych związanych z żeglugą morską. W sektorze finansowym zakazane są transakcje z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz świadczenie usług ratingowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości