Rosja odcięta od blisko połowy rezerw. Minister finansów liczy na pomoc Chin

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, PAP
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych
wideo 2/4
Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję, w tym zakaz eksportu i importu towarów luksusowych

Rosja oświadczyła w niedzielę, że liczy na pomoc Chin w przetrwaniu ciosu, jaki zadały jej gospodarce zachodnie sankcje. Zdaniem ministra finansów Antona Siłuanowa w efekcie nałożonych ograniczeń, zamrożono dostęp do prawie połowy rosyjskich rezerw złota i walut obcych.

- To około połowy rezerw, które mieliśmy. Mamy całkowitą rezerwę w wysokości około 640 miliardów dolarów, blisko 300 miliardów dolarów w rezerwach jest teraz w stanie, w którym nie możemy ich wykorzystać - powiedział Anton Siłuanow.

Przypomniał też, że część rosyjskich rezerw złota i walut jest w juanach, w związku z czym Zachód stara się osiągnąć porozumienie z Chinami, aby te ograniczyły dostęp Rosji do swojej waluty. - Część naszego złota i rezerw walutowych mamy w chińskiej walucie, w juanach. I widzimy, jakie naciski na Chiny wywierają kraje zachodnie, aby ograniczyć wzajemny handel z Chinami. Oczywiście, istnieje presja, aby ograniczyć dostęp do tych rezerw - powiedział rosyjski minister.

- Ale myślę, że nasze partnerstwo z Chinami pozwoli nam utrzymać współpracę (...), i nie tylko utrzymać, ale i zwiększyć ją w środowisku, w którym rynki zachodnie się zamykają - dodał.

Sankcje wobec Rosji

Siłuanow powiedział, że w związku z zamrożeniem rezerw Rosja ma kłopoty z obsługą niektórych zobowiązań, w tym zadłużenia. Szef rosyjskiego resortu finansów stwierdził że dług państwowy, w szczególności denominowany w walutach obcych, Rosja będzie obsługiwała w rublach, dopóki nie zostaną rozmrożone jej rezerwy.

Kraje zachodnie nałożyły bezprecedensowe sankcje na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej: JPMorgan i Goldman Sachs kończą działalność w Rosji

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że wypowiedzi Siłuanowa w wywiadzie telewizyjnym to jak do tej pory najbardziej jednoznaczne oświadczenie Moskwy, że będzie szukać pomocy ze strony Chin w celu złagodzenia skutków sankcji. Prezydent Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping spotkali się w Pekinie 4 lutego br. i ogłosili strategiczne partnerstwo, którego celem ma być przeciwdziałanie wpływom Stanów Zjednoczonych, określając je mianem przyjaźni bez granic - przypomniał Reuters.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości