Oleg Deripaska - rosyjski oligarcha blisko związany z prezydentem Władimirem Putinem - swoje interesy ma także w Polsce. W prowadzonym przez Ministerstwo Finansów rejestrze beneficjentów rzeczywistych znajduje się 31 spółek, w których miliarder pośrednio ma udziały. Większość z nich związana jest z austriackim gigantem budowlanym - Strabagiem.
W ramach wspólnego śledztwa dziennikarskiej sieci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), w którym wzięło udział 25 redakcji, w tym frontstory.pl, ujawnione zostały informacje o aktywach należących do rosyjskich oligarchów.
Globalne śledzenie majątków rozpoczęło się od listy 35 osób, które w zeszłym roku wskazał więziony przywódca rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny. W bazie danych są rejestrowane dane dotyczące majątków oligarchów znajdujących się poza Rosją, które są zbierane przez dziennikarzy i śledczych.
Oleg Deripaska i jego majątek w Polsce
Jak informuje frontstory.pl, Oleg Deripaska czerpie korzyści z 31 spółek zarejestrowanych w Polsce. Tak wynika z danych Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, który możemy znaleźć na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. "Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu" - możemy przeczytać na rządowej stronie.
Większość ze wspomnianych 31 spółek powiązanych jest z austriackim gigantem budowlanym Strabagiem, którego roczne obroty ok. 15 mld euro. Rosyjski oligarcha ma udziały w spółkach córkach Strabagu za pośrednictwem MKAO Rasperia Limited, zarejestrowanej na Cyprze firmy. "Strabag jest drugim, pod względem wartości wygranych przetargów, beneficjentem zamówień publicznych w sektorze budowlanym w Polsce" - podała "Rzeczpospolita".
Frontstory.pl podał, że Deripaska poprzez austriacki holding jest też "pośrednio (poprzez łańcuch spółek z przystankiem na Cyprze) udziałowcem w zarządzającej warszawskimi hotelami spółce - Hotele Warszawskie Syrena", do której należy m.in. Hotel Polonia.
Hotel Polonia jest jedynym, który przetrwał II wojnę światową. W Polsce Ludowej był wizytówką stolicy - "miejscem wydarzeń artystycznych, kongresów i wizyt najbardziej znanych postaci ze świata sportu, sztuki i polityki" - napisał portal.
"10 marca tego roku na Deripaskę sankcje nałożyła Wielka Brytania. 18 marca dołączyła do niej Australia. Oleg Deripaska do dzisiaj nie został objęty unijnymi sankcjami, choć według niemieckiego Die Zeit jego nazwisko pojawiło się w projekcie jednej z list sankcyjnych" - zwrócił uwagę frontstory.pl.
Mrożenie aktywów rosyjskich oligarchów
W poniedziałek w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.
Podczas spotkania szef rządu przedstawił pakiet propozycji wymagających - zdaniem władz - zmian w konstytucji, obejmujących m.in. wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich. Kolejną propozycją - być może niewymagającą zmieniania ustawy zasadniczej - jest postulat wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących swą działalność gospodarczą na terenie Rosji.
Kilka dni temu "Rzeczpospolita" przekazała odpowiedź Ministerstwa Aktywów Państwowych, które stwierdziło, że ma "zidentyfikowane nazwiska kilkunastu osób związanych z rządem Federacji Rosyjskiej, które mają aktywa na terenie Polski lub prowadzą tu interesy".
Strabag o strukturze własnościowej i akcjonariuszach
15 marca biuro prasowe Strabag SE rozesłało informację, w której powiadomiono o zakończeniu działalności w Rosji. W oświadczeniu poinformowano, że "zarząd koncernu z zadowoleniem przyjmuje podjętą przez głównego akcjonariusza - Haselsteiner Familien-Privatstiftung, decyzję o stworzeniu przejrzystości dzięki rozwiązaniu umowy syndykatu".
HFP powiadomiła zarząd firmy, że podjęła decyzję o "rozwiązaniu przez nią umowy syndykatu wiążącej ją z grupami UNIQA Raiffeisen oraz z Rasperia Trading Ltd., po tym jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów".
Wcześniej, 1 marca spółka informowała że "większość akcji Strabag SE znajduje się w posiadaniu głównych austriackich akcjonariuszy: rodziny Haselsteiner oraz firm Uniqa/Raiffeisen. Udziałowiec rosyjski, firma MKAO Rasperia Trading Limited posiada 27,8 proc. Natomiast Oleg Deripaska posiada mniej niż 50 proc. udziałów w Rasperii. Zgodnie z austriackim prawem spółek akcyjnych, to zarząd samodzielnie prowadzi działalność operacyjną, a nie udziałowcy czy członkowie rady nadzorczej".
Z kolei 3 marca, "w odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni medialnej treści dotyczące struktury własnościowej", spółka doprecyzowała, że "72,2 proc. udziałów jest własnością kapitału austriackiego: rodziny Haselsteiner oraz Grupy Uniqua/ Raiffeisen. Pozostałe 27,8 proc. akcji od roku 2007 jest w posiadaniu spółki Rasperia".
Strabag SE jest austriackim przedsiębiorstwem budowlanym z siedzibą w Spittal an der Drau w Austrii, z główną siedzibą w Wiedniu. Jest największym przedsiębiorstwem budowlanym w Austrii i jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Europie. Firma działa na swoich rynkach krajowych w Austrii i Niemczech oraz we wszystkich krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Majątek Olega Deripaski, nazywanego przez "Guardiana" ulubionym przemysłowcem Putina, w listopadzie 2021 roku był wyceniany przez "Forbesa" na 4,1 mld dolarów. Obecnie wycena aktywów wynosi 2,2 mld dolarów.
Efektem międzynarodowego śledztwa dziennikarskiej sieci OCCRP było powiązanie z Deripaską dwudziestu sześciu aktywów. Chodzi tu o akcje warte miliardy dolarów, hotel w austriackich Alpach, jacht, 60-metrowy statek z lądowiskiem dla helikopterów i luksusowe nieruchomości w Londynie, Paryżu, Waszyngtonie i Nowym Jorku oraz cztery wille na Sardynii.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes, PAP, frontstory.pl