TVN24 Biznes | Ze świata

Wielki amerykański bank stoi za zatrzymaniem luksusowego jachtu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
Bloomberg, PAP, TVN24 Biznes

Największy amerykański bank JPMorgan Chase & Co stoi za zatrzymaniem luksusowego jachtu Axioma, który należy do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego. Pomogły w tym władze Gibraltaru - poinformowała agencja Bloomberg.

Bank JPMorgan uzyskał sądowy nakaz upoważniający władze Gibraltaru do zatrzymania ponad 70-metrowego jachtu Axioma. Jednostka ma 5 pokładów, basen typu "infinity" (ma niewidoczną krawędź) oraz salę kinową.

Władze Gibraltaru wskazały, że w normalnych okolicznościach nie pozwoliliby na wpłynięcie jachtu na ich wody. Jednostka otrzymała jednak zielone światło, co było swego rodzaju zasadzką, bo wykorzystano ten fakt do zatrzymania jachtu "w interesie wierzycieli mających odpowiednie roszczenia".

"JPMorgan działa zgodnie ze swoimi prawami do hipoteki" - powiedział rzecznik rządu Gibraltaru w poniedziałkowym oświadczeniu, cytowanym przez agencję Bloomberg. Rzecznik JPMorgan odmówił komentarza.

Kim jest Dmitrij Pumpianski?

Dmitrij Pumpianski jest właściciela firmy TMK, będącej jednym z największych na świecie producentów rur stalowych. Po napaści Rosji na Ukrainę został on objęty sankcjami zarówno przez Wielką Brytanię, jak i Unię Europejską.

Pumpianski został sklasyfikowany na 1299. miejscu na ubiegłorocznej liście najbogatszych osób na świecie, przygotowanej przez magazyn "Forbes". Jego majątek był wyceniany na 2,4 mld dolarów, obecnie jest to 1,4 mld dolarów.

Do zatrzymania jachtu Axioma doszło w ubiegłym tygodniu, o czym informował rząd tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

W ramach sankcji nałożonych na Rosję po jej napaści na Ukrainę, Wielka Brytania zamknęła wszystkie swoje porty dla wszystkich statków pływających pod banderą Rosji, należących, czarterowanych lub obsługiwanych przez Rosjan i dotyczy to także brytyjskich terytoriów zamorskich.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: Bloomberg, PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości