Jest wyjątek od tranzytu części towarów do obwodu kaliningradzkiego. Litwa reaguje na wytyczne KE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, PAP

Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Unii Europejskiej. Tak wynika z wytycznych opublikowanych w środę przez Komisję Europejską. Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że zastosuje się do wytycznych, choć jednocześnie zaznaczyło, że może to stwarzać "nieuzasadnione wrażenie, że wspólnota transatlantycka zmiękcza swoje stanowisko i politykę sankcji wobec Rosji".

Zakaz tranzytu części towarów objętych unijnych sankcjami do obwodu kaliningradzkiego zaczął obowiązywać w połowie czerwca br. Na tej liście znajdują się m.in. węgiel, metale, materiały budowlane i zaawansowane technologie. Sprawa ta wywołała napięcia na linii Litwa - Rosja. Moskwa ostrzegła wcześniej Litwę, że jeśli tranzyt towarów nie zostanie szybko przywrócony, to Rosja podejmie środki w celu obrony swoich interesów narodowych. Kreml określał to mianem "wrogiego" posunięcia.

Wytyczne Komisji Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. "Tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami z udziałem rosyjskich operatorów nie jest dozwolony w ramach unijnych sankcji. Takiego zakazu nie ma w przypadku transportu kolejowego" - oświadczyła Komisja Europejska. Dodano, że takie pociągi powinny być jednak sprawdzane.

"Niniejsze wytyczne potwierdzają, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami przez rosyjskich operatorów nie jest dozwolony na mocy środków ograniczających UE. Podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego, o ile odbywa się on bez uszczerbku dla obowiązku przeprowadzania przez państwa członkowskie skutecznych kontroli" - czytamy w komunikacie KE.

Komisja podkreśla znaczenie "monitorowania dwukierunkowych przepływów handlowych między Rosją a Kaliningradem (…), aby zapewnić, że towary objęte sankcjami nie mogą dostać się na obszar celny UE” 

Komisja podkreśliła, że transport towarów wojskowych objętych sankcjami i towarów podwójnego zastosowania jest zabroniony niezależnie od środka transportu. "Tranzyt towarów i technologii objętych sankcjami wojskowymi i podwójnego zastosowania jest w każdym przypadku całkowicie zabroniony – niezależnie od środka transportu" - wskazała KE.

KaliningradShutterstock

Oświadczenie Litwy

Litwa zastosuje się do zalecenia Komisji Europejskiej, że objęte sankcjami towary mogą być przewożone tranzytem do obwodu kaliningradzkiego - poinformowało w środę MSZ w Wilnie.

Litewskie MSZ dodało jednak, że poprzednie zasady w handlu, które blokowały wiele objętych sankcjami towarów w transporcie między Rosją a obwodem kaliningradzkim, były "bardziej akceptowalne".

"Zasady tranzytu przez Kaliningrad mogą stworzyć nieuzasadnione wrażenie, że wspólnota transatlantycka zmiękcza swoje stanowisko i politykę sankcji wobec Rosji" - napisano w oświadczeniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Ucieczka z Irpienia"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości