Rosja dostarczy prąd na Krym. Koniec zależności półwyspu od Ukrainy?

Ze świata


Rosja rozpoczęła dostarczanie energii elektrycznej mieszkańcom Krymu. Budowa pierwszego mostu energetycznego na półwysep wzdłuż Cieśniny Kerczeńskiej już została zakończona. Krym został częściowo odcięty od energii 22. listopada, po tym jak linie energetyczne na Ukrainie zostały wysadzone w powietrze, najprawdopodobniej w akcie sabotażu.

Most energetyczny dostarczy 200 MW elektryczności dziennie z rosyjskiego regionu Krasnodar. "Russia Today" podaje, że Moskwa zapewni dostawy prądu Krymowi, poczynając od czwartku. Kolejne 200 MW mają być dostarczane przez linie kablowe, które mają być podłączone do 20. grudnia.

Będzie kolejny most energetyczny

Zaopatrzenie ma pokryć 80-90 proc. zapotrzebowania energetycznego Krymu - według rosyjskiego ministra energii - Aleksandra Nowaka. Minister zapowiedział, że kolejny most energetyczny o wartości 400 MW będzie skonstruowany do maja 2016 roku. Według Nowaka, krymskie władze będą musiały zadecydować jak rozdystrybuować 200 MW energii pomiędzy konsumentów. Wschodni Krym jako pierwszy otrzyma elektryczność od Rosji, głównie miasta Kercz oraz Teodozja, jak również 180 innych osad.

Chodzi o szerszy projekt

Dostarczanie energii krymskim terenom jest częścią większego projektu, którego celem jest zjednoczenie półwyspu ze śródlądziem Rosji. Moskwa oczekuje, że w 2018 roku otworzy 19-kilometrowy most otaczający Ukrainę.

https://twitter.com/RT_com/status/672355077093531648

Krym pogrążony w mroku

Zaanektowany przez Rosję Krym został pozbawiony prądu 22. listopada, po tym jak nieznani sprawcy wysadzili w powietrze wszystkie słupy energetyczne znajdujące się w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała agencja TASS, na którą powołują się agencje Reuters i dpa.

Do wysadzeń słupów energetycznych dochodziło już wcześniej. W związku z tymi zdarzeniami władze krymskie przełączyły szpitale i inne ważne obiekty publiczne na zasilanie awaryjne. Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych ogłosiło na Krymie stan wyjątkowy do czasu pełnego przywrócenia dostaw energii elektrycznej - podała cytowana przez Reutera agencja RIA.

Będący częścią Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku po referendum, które przez władze Ukrainy oraz Zachód zostało uznane za nielegalne.

Autor: ag//km / Źródło: Russia Today, tvn24.pl