Darmowy boczek, kupony na wino, roczny urlop. Jak firma próbuje zadowolić pracownika?

Ze świata

TVN24 BiSDarmowy boczek bądź wakacje bez ograniczeń. Praca jak marzenie

Darmowy boczek i naprawa rowerów. To tylko niektóre z zaskakujących przywilejów, które przysługują pracownikom 20 firm w Wielkiej Brytanii. Przyjrzał się im amerykański serwis Glassdoor.

Jak wynika z badania Glassdoor, firmy technologiczne przodują w przywilejach związanych z jedzeniem. Google oferuje bowiem swoim pracownikom szeroki wybór kuponów do najlepszych restauracji w Londynie.

Krok dalej idzie Jive Software, które organizuje "Bacon Thursday" i "Hot Food Friday", podczas których pracownicy do woli mogą cieszyć się m.in. darmowym bekonem. Ponadto pracownicy oddziału w Reading, w zachodniej części Londynu, mogą również w czasie pracy swobodnie zamawiać piwo z beczki.

W tym samym duchu idzie Auto Trader UK, internetowa giełda samochodowa, która oferuje kupony na wino dla swoich pracowników.

Pracownicy wyszukiwarki lotów Skyscanner mają z kolei zniżki w lokalnym klubie i salonie kosmetycznym.

Wyjazd do Monako

Są jednak jeszcze bardziej spektakularne dodatki. Start-up TransferWise refunduje bowiem swoim pracownikom roczny urlop. Podobnie jak Taylor Swift, która 125 członków swojej załogi wysłała na wakacje na Hamilton Island w Australii.

Pracownicy Opus Proffessional Services, gdy tylko mają ochotę, mogą za darmo skorzystać z uroków willi we Włoszech. A jeśli ciężko pracują, czekają na nich nagrody w postaci podróży do Las Vegas, Miami czy do Monako na zawody Grand Prix.

Tymczasem Airbnb oferuje pracownikom vouchery na podróże za równowartość 2 tys. dolarów.

Firma John Lewis Partnership z kolei dopłaca swoim pracownikom do wakacji w hotelach i przyczepach kempingowych, których jest właścicielem, m.in. w jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych na Wyspach - Lake District. Pracownicy mogą ponadto w ciągu roku otrzymać 50- procentową dopłatę do biletów do teatru, opery, muzeów, czy na koncerty.

Nieograniczone wakacje

Pomysł nieograniczonych wakacji pojawił się po tym, jak Netflix z siedzibą w Kalifornii stwierdził, że nie jest w stanie ustalić maksymalnej liczby dni, przez które pracownicy największej na świecie wypożyczalni filmów mają mieć wolne i ile dni wakacji im przysługuje.

W 2014 roku zatem Richard Branson, szef Virgin, ogłosil, że jego pracownicy mogą każdego roku brać tyle wolnego, ile tylko zapragną. VisualSoft, przedsiębiorstwo usług e-commerce, oferuje swoim pracownikom nie dość, że elastyczny czas pracy, to również nieograniczone wakacje.

Naprawa rowerów

Niezwykłym przykładem jest dodatek oferowany przez Jagex. Firma z Cambrigde, która produkuje gry komputerowe, oferuje bowiem swoim pracownikom bezpłatną naprawę rowerów, jednocześnie zachęcając ich do zdrowego trybu życia i korzystania alternatywnych form podróży do pracy.

Autor: mb/gry / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock