Portugalczyk nowym szefem eurogrupy

Ze świata

Euro w całej UE w 2025? Komentarz Janusza LewandowskiegoTVN24 BiS
wideo 2/3

Mario Centeno, portugalski minister finansów został nowym szefem eurogrupy. Na stanowisku zastąpi Holendra Jeroena Dijsselbloema.

Centeno nowym szefem eurogrupy został wybrany w poniedziałek. Jego kontrkandydatami byli minister finansów Słowacji Peter Każimir, minister finansów Łotwy Dana Reizniece-Ozola oraz minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna. W finałowym głosowaniu Portugalczyk pokonał tego ostatniego kandydata.

"To zaszczyt zostać nowym szefem eurogrupy (...) ze względu na to, czym się zajmujemy, ze względu na profesjonalizm kolegów oraz na wagę pracy, jaką musimy wykonać w ciągu najbliższych kilku lat" - mówił na konferencji prasowej po głosowaniach Centeno. Jak podkreślał, dyskusje na temat dokończenia budowy struktury strefy euro trwają już dość długo, dlatego należy teraz skierować cały wysiłek na to, by tego dokonać.

Kadencja nowego szefa eurogrupy potrwa 2,5 roku. Centeno obejmie funkcję 13 stycznia 2018 roku.

Wyzwania przed strefą euro

Portugalczyk zastaje strefę euro w dużo lepszym stanie, niż była przed pięcioma laty. Państwa obszaru wspólnej waluty cieszą się najwyższym od kryzysu wzrostem gospodarczym, nikt nie stawia też znaków zapytania nad przyszłością Grecji w eurolandzie.

Dobra sytuacja ekonomiczna nie oznacza jednak, że nie ma problemów. Nowy szef eurogrupy będzie się musiał zmierzyć z wyzwaniami związanymi z reformami, które mają być przeprowadzane w najbliższym czasie. Jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić propozycje zmian w architekturze strefy euro, a w połowie grudnia będą na ten temat debatować szefowie państw i rządów krajów unijnych.

Przewodniczący eurogrupy poza ustalaniem porządku obrad i kierowaniem spotkaniami ministrów finansów państw strefy euro może też kierować radą zarządzającą Europejskiego Mechanizmu Stabilności, która odgrywa zasadniczą rolę w stabilizowaniu sytuacji finansowej w unii walutowej. Obecnie dostarcza np. środki finansowe dla Grecji w ramach programu pomocowego.

Autor: sta / Źródło: PAP