MFW zawiesza pomoc dla Grecji. To zaszkodzi stabilności finansowej Aten?

commons.wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | RyansWorldAteny niedawno sugerowały, że chcą wcześniej zrezygnować z programu pomocowego MFW

Rozmowy o kolejnej transzy pomocy dla Grecji są zawieszone w oczekiwaniu na wyłonienie nowego rządu tego kraju po wyborach zapowiedzianych na koniec stycznia - poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Według MFW zawieszenie rozmów nie narazi stabilności finansowej Grecji, która powróciła na ścieżkę wzrostu po sześciu latach głębokiej recesji.

Ile pieniędzy?

W krótkim komunikacie rzecznik MFW Gerry Rice oświadczył, że Grecja "nie stoi obecnie w obliczu pilnych potrzeb finansowych", sugerując, że w państwowej kasie znajduje się dość pieniędzy, by kraj mógł funkcjonować i wypełnić swoje zobowiązania. Grecki parlament nie zdołał w poniedziałek wybrać - w trzeciej i ostatniej próbie - nowego prezydenta. Kandydat rządu na szefa państwa, były komisarz UE Stawros Dimas, nie zdołał zapewnić sobie wymaganej większości.

Nowe wybory

Konsekwencją będą przedterminowe wybory parlamentarne, w których na zwycięstwo liczy lewicowa Syriza, domagająca się renegocjowania warunków, na jakich kraj został uratowany przed bankructwem przez Europejski Bank Centralny, Komisję Europejską i MFW. Premier Antonis Samaras zapowiedział, że we wtorek wystąpi z wnioskiem o rozwiązanie parlamentu i rozpisanie wyborów na 25 stycznia.

Zrezygnują?

Pomoc finansowa dla Grecji udzielona przez partnerów ze strefy euro miała wygasnąć pod koniec 2014 roku, ale na początku grudnia informowano o jej przedłużeniu o dwa miesiące. Część pomocy pochodzącej z MFW może być teoretycznie wydawana do 2016 roku, ale Ateny niedawno sugerowały, że chcą wcześniej zrezygnować z programu.

Grecy nie wybrali prezydenta
Grecy nie wybrali prezydentaTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0) | RyansWorld

Pozostałe wiadomości