Czterech na pięciu respondentów (81 procent) twierdzi, że Unia Europejska powinna przekazywać fundusze wyłącznie tym państwom członkowskim, które przestrzegają praworządności i zasad demokratycznych - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. - Jeśli ktoś konsekwentnie podważa wartości UE, nie powinien oczekiwać unijnych funduszy - stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Zauważył, że zdecydowana większość obywateli Wspólnoty zgadza się z takim twierdzeniem.
W Polsce 72 proc. zapytanych uważa, że fundusze unijne powinny być powiązane z przestrzeganiem zasad praworządności i demokracji, a tylko 16 proc. jest przeciwnego zdania. "Wyniki badania pokazują jednakowo wysoki poziom poparcia dla tego stanowiska we wszystkich państwach członkowskich UE przy stosunkowo niewielkich różnicach. Poszanowanie praworządności jest przedmiotem szczególnej uwagi Parlamentu Europejskiego" - napisano w komunikacie.
- Parlament Europejski jasno stwierdził, że unijne fundusze naprawcze nie powinny trafiać do rządów, które nie respektują podstawowych wartości demokratycznych lub nie stoją na straży praworządności. To badanie potwierdza, że zdecydowana większość obywateli UE się z tym zgadza. Jeśli ktoś konsekwentnie podważa wartości UE, nie powinien oczekiwać unijnych funduszy - powiedział David Sassoli.
Pieniądze za praworządność - obywatele chcą większej kontroli
W komunikacie zwrócono uwagę, że badanie Eurobarometru opublikowane przez Parlament Europejski jest na kilka dni przed orędziem o stanie Unii Europejskiej, które zostanie wygłoszone 15 września.
Zdaniem PE pokazuje ono "wyraźne poparcie społeczne dla konieczności zapewnienia przejrzystości i skutecznej kontroli funduszy UE wydatkowanych w ramach programu NextGenerationEU".
"Według sondażu 53 proc. obywateli w pełni zgadza się ze stwierdzeniem, że musi istnieć skuteczna kontrola, a kolejne 32 proc. raczej się z nim zgadza. Średnio w UE tylko 8 proc. respondentów nie podziela tej opinii. Poglądy większości obywateli są zbieżne ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, który obecnie wraz z Komisją uważnie ocenia plany krajowe, aby zapewnić wykorzystanie tych funduszy zgodnie z celami bardziej ekologicznego, cyfrowego i odpornego społeczeństwa europejskiego" - czytamy w komunikacie.
Fundusz Odbudowy pozytywnie oceniany przez obywateli UE
W komunikacie podkreślono, że "obywatele pozytywnie oceniają założenia sięgającego 800 miliardów euro programu naprawczego Unii Europejskiej: trzech na pięciu ankietowanych (60 proc.) uważa, że projekty NextGenerationEU pomogą ich krajowi przezwyciężyć szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią koronawirusa". "W Polsce aż 64 proc. respondentów jest zdania, że NextGenerationEU oferuje drogę wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię" - napisano.
"59 proc. obywateli twierdzi również, że program pomoże ich krajowi lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania. W tym kontekście badanie pokazuje również, że 53 proc. obywateli europejskich ma pozytywny obraz Unii Europejskiej, a jedynie 19 proc. postrzega ją dość lub bardzo negatywnie. Wśród polskich respondentów odsetek osób przychylnie nastawionych do UE jest jeszcze większy, gdyż 70 proc. badanych ma pozytywny wizerunek UE, a tylko 25 proc. ocenia ją negatywnie" - czytamy.
Zdaniem PE wiki ankiety wskazują jednak na istniejące w wielu krajach UE obawy dotyczące tego, jak dobrze rządy krajowe faktycznie wykorzystają te dodatkowe fundusze UE.
"O ile średnio 45 proc. obywateli ufa swoim rządom w tym zakresie, 41 proc. respondentów wyraża wątpliwości, co świadczy o znacznych różnicach w poziomach zaufania w ramach samej UE. Tylko 36 proc. ankietowanych Polaków uważa, że ich rząd właściwie wykorzysta te środki, podczas gdy 45 proc. pozostaje sceptycznych" - napisano.
Zmiany klimatyczne, walka z ubóstwem i wykluczeniem priorytetowe
Zapytani o to, jakie kwestie Parlament Europejski powinien traktować jako swoje priorytety polityczne, respondenci z Unii (43 proc.) (w tym z Polski - 38 proc.) ponownie przyznali pierwszeństwo działaniom przeciwko zmianom klimatycznym - podaje PE.
"Kolejnymi kwestiami (które pokrywają się z priorytetami Parlamentu w zakresie odbudowy po pandemii) uznanymi przez obywateli europejskich za istotne są działania na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (32 proc.), wspieranie gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy oraz walka z terroryzmem (oba po 31 proc.). Zdrowie publiczne, migracja i azyl zajmują ex aequo czwarte miejsce przy 27 proc. wskazań na każde" - podano.
"Warto zauważyć, że obywatele Polski wśród kluczowych priorytetów dla Parlamentu na drugim miejscu (37 proc. ankietowanych) wymienili 'demokrację i rządy prawa', które w średniej unijnej zajmują ósme miejsce, następnie zaś zdrowie publiczne (32 proc. respondentów z Polski), prawa człowieka (28 proc.), oraz działania na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, walkę z terroryzmem oraz przyszłość Europy (każde po 26 proc.)" - podsumowano.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock