Ogromne gaże, kosztowne kreacje i... wibratory z laserem. Kulisy oscarowego biznesu


Dziś w Los Angeles rozpocznie się ceremonia wręczania Oscarów - wydarzenie, które elektryzuje całą branżę filmową i wszystkich fanów dużego ekranu. Ale Oscary to nie tylko zaskakujące werdykty, pełne emocji przemówienia zwycięzców czy zabawne gagi prowadzących. Za kulisami tego hollywoodzkiego świata toczy się także gra o wielkie pieniądze.

1. Ile kosztuje show?

Wyprodukowanie ceremonii rozdania Oscarów i imprez towarzyszących to koszt rzędu 40 mln dolarów. W ub.r. na sam obiad dla nominowanych wydano 260 tys. dolarów. Wykonanie statuetek pochłonęło 45 tys. dolarów, a gaża dla prowadzącej show Ellen DeGeneres 20 tys. dolarów.

2. Bilety za pół-darmo

Gwiazdy gwiazdami, ale organizatorzy muszą jakoś wypełnić pozostałe 3 tys. miejsc w Dolby Theatre w Los Angeles. Kim są ci szczęśliwcy, którzy z bliska obejrzą ceremonię? To zwykli ludzi, którzy po zapłaceniu 125 dolarów usiądą na swoich miejscach i będą głośno oklaskiwać zwycięzców. Trzeba przyznać, że nie jest to wygórowana cena za możliwość przebywania wśród hollywoodzkiej śmietanki.

3. Disney płaci

Telewizja ABC, która od 1996 roku należy do Walt Disney Company, transmituje ceremonię wręczania Oscarów od 1976 roku. Stacja podpisała umowę na pokazywanie gali do 2020 roku, rocznie płaci za to Akademii Filmowej ok. 75 mln dolarów.

4. Kilkanaście centymetrów szczęścia

Obiekt pożądania ludzi pracujących w branży filmowej waży 3,8 kg i mierzy 34,4 centymetry. Statuetka wykonana jest z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Koszt jej wykonania to ok. 500 dolarów. Co ciekawe, zdobywcy Oscara zobowiązują się, że nigdy go nie sprzedadzą, odkupić go może jedynie Akademia Filmowa za jedyne 10 dolarów.

5. Czerwony dywan

Słynny czerwony dywan, po którym gwiazdy filmowe będą przechadzać się w blasku fleszy w drodze do Dolby Theatre to nieodłączny element oscarowej gali. Wypożyczenie na jedną noc materiału o długości 152 metrów i szerokości 10 metrów to koszt 30 tys. dolarów.

6. Rewia mody

To jeden z ważniejszych punktów oscarowego szaleństwa. Stroje, w których aktorzy, a przede wszystkim aktorki występują na uroczystości rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, są później szeroko komentowane i oceniane w mediach.

Stylizacja, w której wystąpiła podczas ubiegłorocznej gali Cate Blanchett warta była rekordowe 18,1 mln dolarów. Australijka odbierała Oscara za rolę w filmie „Blue Jasmine” mając na sobie suknię od Giorgio Armaniego za 100 tys. dolarów oraz biżuterię szwajcarskiej firmy Chopard za 18 mln dolarów.

Aktorki to także chodzące reklamy domów mody. Po tym jak Jennifer Lawrence na gali rozdania Oscarów w 2013 roku założyła kreację od Diora, sprzedaż sukni wzrosła o 26 proc.

7. Reklama

Reklamodawcy za 30-sekundowy spot reklamowy zapłacą w tym roku telewizji ABC 1,95 mln dolarów (rok temu było to 1,76 mln dolarów). Szacuje się, że galę Oscarów obejrzy ponad 40 mln Amerykanów (ubiegłoroczna przyciągnęła przed telewizory 43,7 mln, najwięcej od 2000 roku). W ciągu ostatnich pięciu lat najwięcej na reklamy wydała amerykańska sieć domów towarowych JC Penney (50,8 mln dolarów), Hyundai (44,9 mln), Samsung (43,4 mln), Coca-Cola (31,1 mln) i American Express (28,8 mln).

Samsung tylko w ub. roku wydał 20 mln dolarów na promocję. Elementem kampanii południowokoreańskiego koncernu było słynne "selfie" przedstawiające hollywoodzkich aktorów. Zdjęcie zostało zrobione smartfonem Samsung Galaxy Note 3 podczas jednej z przerw między wręczaniem nagród. Fotografię wykonał Bradley Cooper, a widać na nim m.in. Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Julię Roberts, Kevina Spacey'a, Lupitę Nyong’o, Brada Pitta i Angelinę Jolie.

8. Twitter zwariował

"Selfie" z Oscarów natychmiast podbiło internet. Prowadząca galę Ellen DeGeneres umieściła je na swoim Twitterze. Zdjęcie w ciągu pół godziny pobiło rekord w liczbie retwittów należący wcześniej do Baracka Obamy. Twitter poinformował, że w ciągu uroczystości wręczania nagród na temat Oscarów "ćwierkano" 14,7 mln razy. W tym roku możemy spodziewać się podobnego, albo lepszego wyniku.

9. Większa pensja

Zwycięzca w kategorii „Najlepszy aktor” może liczyć na wzrost swojej filmowej gaży o ok. 3,9 mln dolarów. Natomiast kolejna pensja zwyciężczyni w kategorii „Najlepsza aktorka” wzrośnie „tylko” o ok. 500 tys. dolarów.

10. Film też zarabia

Dotychczasowe szacunki pokazują, że film, który zgarnie Oscara zarobi dodatkowo 14 mln dolarów. Nagroda dla reżysera oznacza, że wpływy z kas biletowych podskoczą o 11 mln dolarów. Oscar dla aktorki pierwszoplanowej pozwoli zwiększyć dochód o 2,3 mln, a dla aktora o 1 mln dolarów.

Jak się jednak okazuje nie wszystkie nagrody się liczą. Obliczono bowiem, że aktorzy drugoplanowi mają zerowy wpływ na box-office.

11. Fortuna na promocję

Biorąc po uwagę, jak dużo może zarobić film po otrzymaniu Oscara, nie dziwi fakt, że hollywoodzkie studia wydają majątek, aby jak najlepiej wypromować swój film wśród członków Akademii Filmowej. Najwięcej pieniędzy - średnio 3,5 mln dolarów - pochłaniają reklamy umieszczane w publikacjach i magazynach branżowych. Kolejne 850 tys. to wydatek na DVD, które przesyłane są głosującym. Na gaże dla agentów prasowych, organizację pokazów czy wysyłanie nominowanych aktorów na różne imprezy promujące trzeba wydać następne 2 mln dolarów. W sumie Hollywood wydaje rocznie na promocję swoich filmów od 100 do nawet 500 mln dolarów.

12. Nagroda pocieszenia

21 nominowanych w kategoriach „Najlepszy aktor”, „Najlepsza aktorka”, „Najlepszy aktor drugoplanowy”, „Najlepsza aktorka drugoplanowa” i „Najlepszy reżyser” otrzyma tradycyjnie torbę wypchaną prezentami. Jest to swoista nagroda pocieszenia dla tych, którzy nie zdobyli Oscara w tych kategoriach.

W tym roku wartość prezentów osiągnie rekordowe 167 tys. dolarów. Wśród nich znajdują się m.in. wibrator z laserem za 250 dolarów, 12 „ekskluzywnych” prezerwatywy za 56 dolarów, trzydniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu w Toskanii za 11,5 tys. dolarów, podróż luksusowym pociągiem przez Góry Skaliste za 14,5 tys. dolarów oraz warte 20 tys. dolarów spotkanie z… wróżką, która każdemu z nominowanych przepowie przyszłość, przeanalizuje ich marzenia oraz nauczy ich technik kontroli umysłu.

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015.

Zapraszamy też na wieczór oscarowy w TVN24 i na relację na żywo w tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 22 na 23 lutego.

Autor: Tomasz Leżoń//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg