Francuzi zapłacą Rosjanom za mistrale. Znacznie więcej niż chcieli

Ze świata

TVN24 BiSFrancuzi zapłacą Rosjanom za mistrale. Mniej niż zapowiadano

Francuski minister obrony poinformował w czwartek, że Francja wypłaci Rosji wszystkie koszty anulowanego zamówienia na okręty wojenne typu mistral. Zapowiedział, że całkowita rekompensata nie przekroczy 1,2 mld euro. Tyle domagała się Moskwa, Paryż był gotowy zapłacić 785 mln euro.

Wypowiedź francuskiego ministra, potwierdza wczorajsze zapowiedzi Kremla, który oznajmił, że sprawa kontraktu na okręty desantowe typu mistral "została całkowicie rozwiązana”. Rosjanie poinformowali, że Paryż zwrócił zaliczkę pobraną na poczet tej transakcji.

Przerwane zbrojenie Rosjan

Według doniesień medialnych, mają już toczyć się kolejne negocjacje w sprawie potencjalnej sprzedaży mistrali do innego kraju, ale Francuzi nie udzielają w tej sprawie żadnych informacji oficjalnych.

Oba okręty są już gotowe i stoją w porcie Saint Nazaire. Teraz trzeba będzie zdjąć z nich całe rosyjskie wyposażenie i ewentualnie wprowadzić modernizacje wymagane przez nowego klienta.

Wcześniej "Kommiersant" podawał, że Francja była gotowa zwrócić Moskwie 785 mln euro. Jednak roszczenia Rosji obejmowały nie tylko same koszty budowy okrętów, ale także koszty szkolenia dwóch 400-osobowych załóg, tworzenia infrastruktury brzegowej i budowy śmigłowców pokładowych Ka-52K specjalnie dla okrętów klasy Mistral – w sumie, według wyliczeń Kremla - 1,163 mld euro.

- Dochodzą do niej ryzyka i koszty związane z demontażem i rozładunkiem z okrętów rosyjskiego wyposażenia dostarczonego w trakcie budowy – powiedział „Kommiersantowi” anonimowy informator. Chodzi o system łączności i dowodzenia - wyjaśniał dziennik.

Pierwszy Mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 roku w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego podczas prezydentury Nicolas Sarkozy'ego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS. Na początku września 2014 roku pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

O wstępnym osiągnięciu porozumienia Rosjanie informowali już pod koniec lipca:

Kreml: jest porozumienie ws. odszkodowań za mistraleTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY SA 3.0) | Simon Ghesquiere/Marine Nationale