Rekordowa kwota za obraz polskiego artysty

Ze świata

Obrazy van Gogha, Moneta i Picassa sprzedane na aukcji sądowejMATTEO BAZZI/EPA/PAP
wideo 2/4

Prawie 16,4 miliona funtów, czyli ponad 82 miliony złotych - za taką kwotę na aukcji w Londynie wylicytowano obraz Tamary Łempickiej "Portret Marjorie Ferry". To najdrożej sprzedane dzieło polskiego artysty w historii.

Aukcja "Impressionist and Modern Art" odbyła się w środę w londyńskim domu aukcyjnym Christie's. Jej organizatorzy spodziewali się, że namalowany w Paryżu w 1932 roku obraz osiągnie na licytacji kwotę w przedziale 8-12 mln funtów.

Rekord za rekordem

Ostatecznie obraz, przedstawiający brytyjską piosenkarkę kabaretową Marjorie Ferry, został sprzedany za 16 mln 380 tys. funtów. Tym samym dzieło Łempickiej stało się najdrożej sprzedaną pracą polskiego artysty na świecie.

Poprzedni rekord również należał do Łempickiej. Zaledwie trzy miesiące temu jej obraz "La tunique rose" z 1927 roku wylicytowano na aukcji w nowojorskim Sotheby's za 13,4 mln dolarów.

Rok wcześniej "La Musicienne" został sprzedany za 9,8 mln dolarów. W sumie już ponad 20 jej dzieł sprzedano za więcej niż milion dolarów.

Ulubiona artystka Hollywood

Tamara Łempicka to jedna z najważniejszych malarek epoki art déco. Urodziła się w Warszawie w 1898 roku, ale większość życia spędziła we Francji i Stanach Zjednoczonych. Przez całą karierę była uosobieniem nowoczesnej kobiety - chłodnej, wyemancypowanej i pewnej siebie. Takie były też bohaterki jej obrazów.

Portretowała także bogatą burżuazję i arystokrację. Jej wyzywające, niemal pornograficzne akty ozdabiały pałace zamożnych dekadentów. "W sztuce geniusz polega na tym - cytowała swojego przyjaciela Jeana Cocteau - żeby wiedzieć, jak daleko można się posunąć za daleko".

Po przyjeździe do USA Tamara rozesłała do gazet swoje zdjęcie, na którym wyglądała jak gwiazda kina. W luksusowej willi wynajętej od reżysera Kinga Vidora urządzała przyjęcia na kilkaset osób. Stała się atrakcją towarzyską Hollywood.

Zmarła w 1980 roku w wieku 81 lat w Cuernavaca w Meksyku, gdzie mieszkała przez dwa ostatnie lata życia. Do dziś jest ulubioną malarką wielu artystów - jej obrazy w swoich kolekcjach mają m.in. Barbra Streisand, Jack Nicholson i Madonna.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: christies.com