Pracownicy z Polski nie unikną kwarantanny

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
26 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarłoTVN24
wideo 2/4
TVN2426 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarło

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w poniedziałek kolejne zaostrzenie restrykcji w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jako ich źródło wskazała imigrantów zarobkowych, w tym z Polski, którzy od soboty nie unikną już kwarantanny.

Jak przekazała szefowa norweskiego rządu, w całym kraju od środy limit uczestników imprez publicznych zostanie zmniejszony z 200 do 50, a w prywatnych mieszkaniach oprócz domowników nie powinno przebywać więcej niż pięciu gości.

- Za wzrost zakażeń odpowiadają zagraniczni pracownicy. W ostatnim tygodniu wykryto 100 przypadków koronawirusa u osób z Polski - podała Solberg.

Obowiązkowa kwarantanna

Z tego powodu od soboty pracownicy przyjeżdżający z krajów uznanych przez UE za tzw. czerwone (jest w tej grupie Polska) będą musieli, tak jak turyści, odbyć 10-dniową kwarantannę. Dotychczas osoby przyjeżdżające do pracy były z tego obowiązku zwolnione. W przypadku innych imigrantów zarobkowych pracodawca zostanie zobowiązany do przeprowadzania wśród pracowników co trzy dni testów na obecność koronawirusa, a także zapewnić im oddzielne pokoje w trakcie pierwszych dni pobytu. Jak informowały wcześniej norweskie media, za sprawą zagranicznych robotników ognisko koronawirusa wybuchło w stoczni w Leirvik, a wielu pracujących tam Polaków zmuszonych było do pozostania w izolacji bez wynagrodzenia nawet miesiąc. Decyzję rządu o zastosowaniu kwarantanny dla pracowników z zagranicy skrytykowała norweska organizacja pracodawców (NHO). Według jej przedstawicieli w wielu zakładach może zostać wstrzymana produkcja. Jednocześnie, jak przekazała premier Solberg, władze lokalne będą mogły w zależności od sytuacji wprowadzać dodatkowe ograniczenia oraz przeprowadzać kontrole. W poniedziałek z tego prawa skorzystały władze Oslo, miasta, które odpowiada za jedną trzecią nowych zakażeń. Mieszkańcy stolicy będą musieli od czwartku nosić maseczki już nie tylko w środkach komunikacji miejskiej, ale także wewnątrz innych obiektów publicznych, gdzie trudno zachować odstęp. Zalecono im także niespotykanie w ciągu tygodnia więcej niż 10 obcych ludzi oprócz kolegów w pracy. W ciągu ostatniego tygodnia w Norwegii odnotowano 1306 nowych przypadków koronawirusa.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock